Slnečné lúče nám pomáhajú so syntézou vitamínu D, zlepšujú náladu a používajú sa aj na liečbu niektorých kožných ochorení.
No na druhej strane, opakované a intenzívne slnenie môže viesť k spáleniu a starnutiu kože. Celková celoživotná dávka žiarenia dopadajúca na kožu významne zvyšuje riziko rakoviny.
Dermatovenerologička ELENA ŠUSTROVÁ v rozhovore pre SME hovorí, že aspoň u mladšej generácie sa povedomie o ochrane kože zlepšuje.
„Pacienti by si mali okrem toho, že prídu raz do roka na kontrolu, aj sami raz za dva-tri mesiace skontrolovať znamienka metódou ABCDE. Miesta, na ktoré si nevidia, si môžu preveriť pomocou zrkadiel alebo niekoho blízkeho,“ hovorí.
Zmeny v znamienkach je potrebné si všímať aj u bábätiek a detí. Ak je nerovnomerné, iné v porovnaní so všetkými a v krátkom čase sa prudko mení, rodič by mal navštíviť odborníka.
V rozhovore sa dočítate:
- Kedy sa objavujú prvé znamienka.
- S akými znamienkami sa stretávame u detí.
- Odporúčania pre starostlivosť o kožu detí v lete.
Dbajú ľudia na Slovensku na ochranu kože?
Na to nie je jednoznačná odpoveď. Málokto zo starších ročníkov, kto v minulosti nepoužíval ochranné krémy, ich teraz používa.
Avšak mladšie osoby viac dbajú na ochranu kože. Vplyv osvety je u nich výraznejší, viac sa zaujímajú a chodia na kontrolu znamienok.

Odporúčanie dermatológov chodiť aspoň raz do roka na preventívnu prehliadku znamienok teda dodržiavajú skôr tí mladší ako starší pacienti?
Presne tak.
Pacienti by si však mali okrem toho, že prídu raz do roka, aj sami raz za dva-tri mesiace skontrolovať znamienka metódou ABCDE. Miesta, na ktoré si nevidia, si môžu preveriť pomocou zrkadiel alebo niekoho blízkeho.

Kedy sa objavujú prvé znamienka?
So znamienkami sa môže dieťa už narodiť. Vtedy hovoríme o vrodených znamienkach. Znamienka pribúdajú postupne celý život.
Ako vznikajú znamienka?
Vznikajú nahromadením pigmentových buniek – melanocytov na jednom mieste. Tieto bunky sa inak v pokožke nachádzajú prirodzene, ale bývajú rozložené rovnomerne.
Koľko znamienok je už priveľa?