Malý grafický prvok, meno milovanej osoby, ale aj celý rukáv či chrbát pokrytý masívnym motívom. Tetovanie je staré ako ľudstvo samo.
Ľudia sa nechávajú tetovať, aby vyjadrili svoju identitu, ale aj pri príležitosti oslavy rôznych míľnikov v živote. Staré mamy pri pohľade na ozdobenú kožu len nechápavo zavrtia hlavou, no členovia komunity vyjadrujú uznanie.
A potom sú tu zdravotní experti. Tí upozorňujú, že napriek jeho popularite tetovania, vieme stále len veľmi málo o tom, aký má vplyv na zdravie.
V uplynulých rokoch mnohé vedecké tímy v Európe upriamili pozornosť na atrament, ktorý sa používa pri tetovaní. Experimenty napríklad ukázali, že atrament, ktorý je počas tetovania vstreknutý do kože, v nej nezostáva.
„Telo vníma tetovací atrament ako niečo cudzie, čo je potrebné odstrániť. Preto tetovanie spôsobuje imunitnú odpoveď, ktorá má za následok, že veľká časť častíc atramentu končí v lymfatických uzlinách,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation vedkyňa Christel Nielsen z univerzity vo švédskom Lunde.
Odborníkom však chýbajú viaceré kúsky skladačky. Nezodpovedaná zostáva aj otázka, ako tetovací atrament, ktorý sa usadí v lymfatických uzlinách, ovplyvňuje zdravie.
Švédski vedci boli odhodlaní nájsť aspoň čiastočnú odpoveď.
V rozsiahlej štúdii sa zamerali na to, či môže tetovanie zvýšiť riziko malígneho lymfómu. Ide o vzácnu formu rakoviny, ktorá postihuje biele krvinky (lymfocyty, pozn. red.).
Ich výsledky nedávno uverejnil odborný časopis eClinicalMedicine.