V Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Invázny druh sa usadil už v trinástich krajinách, informovala o tom pred niekoľkými dňami britská verejnoprávna stanica BBC.
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) k nim patria Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko.
Zaznamenali ho však už aj na Cypre, v Belgicku, Česku, Holandsku a aj na Slovensku. Informáciu potvrdili na začiatku roka vedci z Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
"Nie je to až také prekvapivé. Stabilné prezimujúce populácie sa vyskytujú aj v našich susedných štátoch ako Rakúsko alebo Maďarsko. Išlo o otázku času, keď bude spozorovaný aj u nás. Na jeho rapídne šírenie naprieč Európou upozorňujú odborníci už niekoľko rokov," hovorí pre SME vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.
Uštipnutie komármi sa nemusí vždy skončiť len otravnou svrbiacou rankou. "Bohužiaľ, počet komármi prenášaných ochorení narastá. Spôsobuje to aj zmena klimatických podmienok, ako aj rozširovanie sa už spomínaných inváznych druhov komárov," dodáva expertka.
Na Slovensku podľa SAV zaznamenali odborníci tento druh komára už v roku 2012 v okolí Košíc, vtedy sa mu však nepodarilo usídliť.
Prečo je ázijský komár tigrovaný nebezpečný?
Podľa odborníkov z SAV je ázijský komár tigrovaný jedným z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú.
"Prenáša viac ako 20 rôznych vírusov, okrem iných aj známe vírusy ako napríklad dengue a zika. To, aký vírus komár prenáša, najčastejšie závisí od lokality a toho, ktorý vírus tam prevláda," vysvetľuje Čabanová.
Dodáva, že v našich podmienkach sa najčastejšie vyskytujú dva komármi prenášané vírusy, a to západonílsky vírus a Usutu vírus.
Aké sú príznaky západonílskeho vírusu a Usutu vírusu?
Úrad verejného zdravotníctva (UVZ SR) uvádza, že západonílsky vírus sa v prevažnej väčšine prípadov prejavuje ako mierna chrípka.
Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha bezpríznakovo, no existujú aj závažné prejavy ochorenia. To sú napríklad zápal mozgu a mozgových blán, ktoré sa väčšinou vyskytujú u starších ľudí, pacientov s pridruženými ochoreniami alebo s oslabenou imunitou.
U menej ako jedného percenta pacientov sa môže rozvinúť poškodenie nervového systému. Prvý domáci prípad ochorenia u človeka na Slovensku odborníci laboratórne potvrdili 10. septembra 2019.
Usutu vírus spôsobuje ochorenia najmä vtákov. Lekári však zaznamenali prípady ochorenia aj u ľudí. V Afrike boli hlásené dva prípady symptomatickej infekcie. Príznakmi boli horúčka a kožná vyrážka.
V Európe do roku 2019 zistili 46 infekcií. Väčšina z nich bola bezpríznaková, no zriedkavo s u pacientov objavili aj neurologické príznaky, napríklad encefalitída (zápal mozgu, pozn. red.) a meningoencefalitída (zápal mozgu a mozgových blán súčasne, pozn. red.).
Prenáša tieto ochorenia každý komár?
Odborníčka upozorňuje, že prenos patogénu, či už ide o vírus, alebo parazita, je druhovo závislý. Znamená to, že nie každý komár prenáša všetky patogény.
"Ide o zložitý proces takzvanej koevolúcie komára spolu s patogénom. Výber vhodného prenášača totiž závisí napríklad od toho, na akom hostiteľovi cicia. Taktiež mu patogén nemôže ublížiť, aby ho bol komár schopný preniesť na hostiteľa, v ktorom sa bude ďalej replikovať," objasňuje Čabanová.
"Napríklad, najlepším prenášačom západonílskej horúčky sú domové komáre z rodu Culex, najmä tie, ktoré sajú krv vtákov aj ľudí."
Navyše, na to, aby konkrétny invázny druh ochorenie naozaj prenášal, musí nasať krv od niekoho, kto je ochorením nakazený. A tento scenár je zatiaľ na Slovensku nepravdepodobný.
Dá sa voľným okom rozpoznať komár tigrovaný od bežného komára?
Na túto otázku odpovedá Čabanová jasne: áno.
"Ázijský tigrovaný komár je čierny so snehovobielymi prúžkami na nohách. Síce aj naše natívne druhy môžu mať prúžky na nohách, sú však sfarbené do hneda alebo majú škvrny na krídlach," vysvetľuje vedkyňa.
Pridáva, že najčastejšie si ľudia zamieňajú ázijského tigrovaného komára s našimi komármi z rodu Culiseta, tie však majú už spomínané škvrny na krídlach, preto je ich možné odlíšiť aj voľným okom.
Aká je účinná prevencia?
Na niektoré vírusy, ktoré prenáša ázijský komár tigrovaný, už existuje vakcína, takže je možné využiť možnosť dať sa očkovania.
"Napríklad ide o vírus žltej zimnice, japonskej encefalitídy, nedávno bola schválená nová vakcína proti dengue a v USA je schválená už aj vakcína proti chikungunya," hovorí Čabanová.
Hlavným preventívnym opatrením však stále zostáva zabránenie uštipnutiu. S tým je spojené aj zníženie počtu komárov. ECDC napríklad ľuďom odporúča, aby odstraňovali stojatú vodu zo záhrad či z balkónov, kde sa môžu komáre množiť, umiestniť na okná a dvere sieťky a používať repelenty.