Leto je tradičný čas dovoleniek a mnohí volia za miesto oddychu zahraničie. Niektorí cestujú na osvedčené miesta, iní hľadajú stále nové destinácie a s nimi aj nové kulinárske dobroty či zážitky. Aj dáta Štatistického úradu potvrdzujú, že Slováci a Slovenky cestujú čoraz viac.
Radi navštevujú „slovenské“ more v Chorvátsku, no na prvom mieste je stále Turecko. Veľkú päťku najpopulárnejších letných dovolenkových destinácii dopĺňa Grécko, Egypt a Tunisko. Narastá aj záujem o exotickejšie domicily , ako sú Tunisko, Vietnam, Kuba, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán.
Stačí však málo a príjemná dovolenka sa môže predĺžiť o nečakanú péenku. Vlani bolo hlásených takmer štyritisíc prípadov importovaných nákaz zo 71 krajín sveta. Išlo o naozaj pestrú paletu – tvorilo ju až 67 rôznych diagnóz.
Ivan Bakoss z odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) hovorí, že riziko infekcie závisí od viacerých faktorov: destinácie, dĺžky pobytu, ale aj toho, či sa rozhodnete tráviť čas v meste, na vidieku alebo v prírode, aj od aktivít, ktoré sa rozhodnete absolvovať.

„Iné je to v prípade, ak cestovateľ plánuje stráviť pobyt niekde na hotelovej pláži, či už návštevou pamiatok, alebo miest, a iné je, pokiaľ plánuje napríklad trek v divočine alebo návštevu národného parku,“ konštatuje odborník.
Medzi ochorenia, s ktorými sa môžete často stretnúť v dovolenkových letoviskách , patria osýpky, vírusová hepatitída typu A, brušný týfus, horúčka dengue a malária.
Ako sa nimi ľudia najčastejšie nakazia, ako vyzerá priebeh ochorenia a či sa dá pred nimi účinne chrániť, sme sa pýtali nielen Ivana Bakossa, ale aj pediatričky Kristíny Visolajskej a parazitológa Jana Votýpku z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.
V texte sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o:
Ako sa môžete chrániť pred nákazou?
V Epidemiologickom informačnom systéme od začiatku roka 2024 doteraz evidovali 176 importovaných nákaz. Najčastejšie išlo o hnačkové ochorenia ako brušný týfus, dyzentéria (zápalové ochorenia čreva, spôsobené baktériami, vírusmi, prvokmi, pozn. red.), amebózy (infekčné ochorenie spôsobené prvokmi, pozn. red.) , potom respiračné ochorenia ako čierny kašeľ, chrípka či covid-19.