Adrienn Gallová chcela, aby si jej dcérka vybudovala vzťah k vode. Jej chcela priniesť nové podnety a pre seba kontakt s inými mamami. Aj preto sa prihlásila na plavecký kurz pre najmenších.
Plávať začali, keď mala dcéra tri mesiace. Ak plakala, tak ju automaticky zobrala mimo skupiny a utíšila.
„Od lektorky som nikdy nezaznamenala nátlak na to, aby sme pokračovali v aktivite. Ak bolo akékoľvek dieťa mrzuté, skôr s ním súcitila,“ hovorí Bratislavčanka Gallová.
Michaela Kolumberová sa prihlásila na kurz v Poprade s tým, že jej 1,5-ročný syn má rád vodu, zabaví sa a budú mať spoločný program. Plán však nevyšiel a dieťa ponory odmietalo.
„Nemyslím si, že by lekcie viedli zle. Možno mal syn len nevhodný vek. A ani ja som nebola nadšená tým, že sa nezapája. Mala som pocit, že by sme to mali robiť, lebo to všetci robia,“ vysvetľuje.
Na kurze jej chýbal individuálny prístup a postup sa jej zdal prirýchly. Preto si dali radšej pauzu a neskôr v škole už dieťa na plaveckom kurze s vodou nemalo žiadny problém.
Plavecké kurzy však nie sú populárne len u nás, ale aj v zahraničí. A nie všade majú k reakciám detí rovnaký prístup.
V texte sa dočítate:
- Od akého veku môžu deti navštevovať kurzy plávania.
- Ako môžu vyzerať lekcie.
- Ako sa pristupuje k ponáraniu.
- Ako vysvetľuje Plaváček plač na lekciách plávania.
- Ako si vybrať správne kurz.
- Ako vníma pediatrička plávanie, ponáranie a saunovanie s malými deťmi.
Aktuálne sa na instagrame začalo šíriť video z plaveckej školy Plaváček, ktorá má v Česku viacero pobočiek a jednu aj na Slovensku vo Vysokých Tatrách. Na záberoch vidieť a počuť ako malé plačúce dieťa ponárajú do vody. V komentároch to vyvolalo vlnu zhrozenia. Niektorí tvrdili, že dieťa bojuje o život a je v panike, pričom kritizujú rodičov, že to dovolili.

Gabi Hradecká za Plaváček pre SME potvrdzuje, že na kurzoch pri potápaní dochádza k nepríjemným pocitom a môže sa stať, že dieťa plače. Vysvetľuje, že vyrovnanie sa s plačom a šokom je prvou nevyhnutnosťou v prípade, že dieťa nečakane spadne do vody a nie je tam žiadna dospelá osoba.
„Naším cieľom je bezpečne previesť dieťa a rodičov cez toto nepohodlie. Dôvodom plaču nemusí byť vždy potápanie, ako sa to môže zdať na videách. Okrem toho samotný plač nemusí byť nevyhnutne nič traumatizujúce,“ tvrdí Hradecká.
Rodičia si ich kurzy totiž vyberajú aj pre rôzne problémy, ktoré u detí spôsobujú plač, napríklad zlý spánok, koliky či oneskorené motorické schopnosti. Hradecká tvrdí, že pobyt vo vode deťom postupne prináša uvoľnenie a v mnohých prípadoch vidia pozitívne výsledky hneď po lekcii.
Zdôrazňuje, že video je vždy len úryvkom dlhšej situácie a bez kontextu a vysvetlenia sa jeho posolstvo ľahko zneužije.
Videá a zážitky z plaveckej školy Plaváček zverejňuje influencerka Zdeňka Šíp Staňková, ktorá má na instagrame profil Děti jsou taky lidi. Spustila dokonca petíciu, aby organizácia reagovala na nazbierané dôkazy o problematickom zaobchádzaní s deťmi.