V Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Odborníci hovoria, že lokálnu populáciu vytvoril už aj v Bratislave.
V mestskej časti Ružinov, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídliť sa. Informovala o tom Monika Tináková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV).
"Ľudia sú teraz spoluzodpovední za to, ako bude situácia vyzerať v budúcnosti. Ak chceme byť krajinou, v ktorej sa nevyskytuje vírus zika, horúčky dengue a chikungunya, je veľmi dôležité, aby sme práve teraz zabránili týmto komárom v množení," upozorňuje pre SME vedkyňa VIKTÓRIA ČABANOVÁ z Biomedicínskeho centra SAV.
Dodáva, že ázijský komár tigrovaný sa množí práve v blízkosti našich obydlí, v liahniskách, ktoré mu vytvárame: v rôznych nádobách s vodou, kvetináčoch, sudoch s vodou, jazierkach, ale aj v odpadkoch.
"Veľmi úspešne sa množia v malom množstve vody. Dokonca aj vo vrchnáčiku od plastovej fľaše vie naklásť až 200 vajíčok," vysvetľuje.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo všetko komáre vnímajú a či ich zaujíma ľudská vôňa.
- Či ak človek konzumuje mäso, alebo pije pivo, tak sa mu budú komáre vyhýbať.
- Či komáre rozlišujú, akú máme krvnú skupinu a či je pravda, že nevidia žlté svetlo.
- Čím sa líši ázijský komár tigrovaný od bežného komára.
- Či by sme mali byť vystrašení tým, že sa usídlil na Slovensku.
- Kde sa tento komár množí a ako tomu môžeme zabrániť.
- Či vedia vedci povedať, prečo sa usídlil práve v Ružinove.
- Čo sa stane, ak tomuto komárovi nezabránime v množení.
- Ako pôsobia larvicídy, ktoré ponúka obyvateľom hlavné mesto, a či ich použitie má význam.
Stáva sa vám, že sa vás ľudia v okolí pýtajú na všetky podrobnosti o komároch?
Áno, dokonca si myslia, že sú moje. Pravidelne ma posielajú, aby som s nimi niečo urobila alebo ich pochytala. Som pre nich kráľovnou komárov, ktorá je zodpovedná za všetko, čo robia.
Samozrejme, beriem to s humorom. Aspoň sa ľudia majú komu posťažovať a porozprávať o tom, ako ich komáre otravujú.
Čo všetko komáre vnímajú? Zaujíma ich napríklad ľudská vôňa?
Komáre láka najmä naše vydychovanie, teda oxid uhličitý. Ten je pre nich najväčším lákadlom. Práve tak si samičky, ktoré sajú krv, hľadajú hostiteľov.
Okrem toho sa orientujú aj podľa pachu. Každý človek má pot, ktorý má špecifický pach. A to je aj dôvod, prečo na niekoho idú viac a na iného menej. Atraktantom číslo jeden je však oxid uhličitý.
Takže keby sme v noci nedýchali, mali by sme od komárov pokoj?
Keby sme nevydychovali, určite, ale túto metódu neodporúčam, mohla by byť fatálna.
Veľakrát si myslíme, že keď zhasneme, komár nás nenájde. Vôbec to nepomáha, komár priletí aj tak. Nájde nás podľa vydychovaného oxidu uhličitého.
Našla som aj informáciu, že ak človek konzumuje mäso alebo pije pivo, komáre sa mu budú vyhýbať. Je to pravda?
Existujú rôzne takéto dohady, vedci sa to snažili aj skúmať. Nie sú však na to žiadne relevantné dáta. Dnes som dokonca našla informáciu, že práve keď človek pije pivo, komáre naňho pôjdu viac.
Je však známe, že existujú vône, ktoré komáre lákajú viac. Záleží dokonca na našom parfume. Páčia sa im rozličné kvetinové a sladké vône. Naopak citrusové a eukalyptové ich skôr odpudzujú.
Paradoxom je, že práve cez leto používame rôzne kvetinové parfémy, ktorými ich k sebe prilákame.
Rozlišujú komáre, akú máme krv?