To je teda narcis!, povzdychol si už nejeden z nás pri pomyslení na konkrétneho človeka, ktorého správanie sa nám nepáčilo.
Pritom to, ktorá vlastnosť nám nesedela, mohla byť pre každého odlišná. Definície pri narcistickej poruche sa totiž môžu líšiť, no ľudí, ktorí ňou trpia, spája neochvejné presvedčenie, že sú lepší alebo si zaslúžia viac ako iní. To je zvyčajne opísané ako arogancia či sebectvo.
Nový výskum však tvrdí, že narcisti sa s pribúdajúcim vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší.
Práca uverejnená v časopise Psychological Bulletin vychádza z údajov 51 predchádzajúcich štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 37-tisíc účastníkov vo veku od osem do 77 rokov. Išlo prevažne o ľudí zo Severnej Ameriky, z Európy a Nového Zélandu.

Hoci výskumníci zistili, že narcizmus v priemere postupne s vekom klesá, hlavný autor štúdie Ulrich Orth poukazuje na to, že výsledky ukazujú, že pokles nie až taký veľký.
„Tieto zistenia majú význam vzhľadom na to, že vysoká miera narcizmu ovplyvňuje životy ľudí mnohými spôsobmi. Možno ešte viac ako životov samotných narcistických jedincov, sa to týka ich rodín a priateľov,“ konštatuje profesor vývojovej psychológie na univerzite vo švajčiarskom Berne.
V texte sa dočítate:
- Čo sledoval výskum.
- Aké majú znaky ľudia trpiaci narcizmom.
- Ako môže vyzerať narcizmus.
- Prečo by ho laici nemali diagnostikovať ostatným.
Tri skupiny
Výskumníci sa v novej štúdii na základe čŕt správania zamerali na tri typy narcistov: agentických, neurotických a antagonistických.
Agentickí narcisti sú tí, o ktorých väčšina ľudí hovorí pri narcizme. Vo vzťahu k ostatným sa cítia nadradení, túžia po obdive, zvyčajne sú asertívni a chcú byť vo vedúcich pozíciách.
Precitlivenosťou sa zas vyznačujú neurotickí narcisti. Sú neistí, citliví na kritiku a odmietnutie a náchylnejší na pocit hanby.
Antagonistickí narcisti zas vnímajú druhých ako súperov. Vyznačujú sa aroganciou, vykorisťovaním, klamstvom, bezcitnosťou a nízkou empatiou.

Z dotazníkov a rozhovorov, ktoré vedci skúmali, vyplynulo, že tieto osobnostné ukazovatele sa vyvíjajú v čase, no skóre narcizmu sa zväčša s vekom znižovalo. Zmeny však boli mierne a postupné.
„Je jasné, že niekto sa môže zmeniť výraznejšie, ale zvyčajne neočakávate, že človek, ktorého ste poznali ako veľmi narcistickú osobu, sa úplne zmení,“ konštatoval Orth pre BBC News.
Zároveň sa ukázalo, že tí, ktorí boli v detstve narcistickejší ako ich rovesníci, mali sklon zostať takí aj v dospelosti.