Nasadiť bezlepkovú diétu pred vyšetrením u gastroenterológa nie je dobrý nápad. Pacientovi vychádzajú falošne negatívne výsledky, hovorí LÝDIA VARMEGA, garantka Gastroenterologického centra Nemocnice Penta Hospitals Spišská Nová Ves.
Ale keď je už celiakia potvrdená, pacient musí dodržiavať prísnu diétu a musí sa naučiť čítať každú etiketu. To je na začiatku asi najťažšie.
Aké môže mať celiakia prejavy, čo zvyknú ľudia na sebe najčastejšie pozorovať?
Manifestácia celiakie je veľmi pestrá. Klinické ťažkosti sú rôzne a závisia od veku a času diagnostiky.
Časť pacientov je úplne bez symptómov a diagnóza je často stanovená náhodne. Alebo sa diagnostikujú, ak je v rodine novo-diagnostikovaný priamy príbuzný s celiakou.
U detí a mladších ľudí sa celiakia často prejavuje tráviacimi ťažkosťami. Majú bolesť brucha, výrazné nafukovanie, nechutenstvo, pocit na zvracanie, chronické hnačky, ale i zápchy, chudnú, neprospievajú, sú unavené.
Ako je to u starších ľudí?
So stúpajúcim vekom idú črevné ťažkosti do pozadia a častejšie sa prejavuje slabosť, či únava. Tie sú prejavmi anémie, ktorá vzniká na základe nedostatočného vstrebávania železa, kyseliny listovej a vitamínu B12.
Na celiakiu treba myslieť pri prejavoch osteoporózy, recidivujúcich aftách v dutine ústnej a častých infekčných kútikoch. Ale aj pri nadmernej tvorbe modrín, pri depresiách, neurologických ťažkostiach, akými sú slabosti končatín alebo poruchy hybnosti, pri neplodnosti, opakovaných potratoch, zvýšenej aktivite pečeňových testov z nejasnej príčiny, či lymfóme tenkého čreva.
MUDr. Lýdia Varmega
- Ukončila štúdium na UPJŠ v Košiciach v roku 2015.
- Následne pôsobila na internom oddelení a chirurgickej endoskopickej ambulancií v Spišskej Novej Vsi.
- V roku 2021 atestovala v odbore gastroenterológia.
- Vedie a je garantkou gastroenterologického centra v Nemocnici Penta Hospitals Spišská Nová Ves.
Ak má človek podozrenie, že by mu mohol vadiť lepok, u ktorého odborníka by mal začať?
Pri ťažkostiach, respektíve podozrení na celiakiu je potrebné navštíviť obvodného lekára. Ten na základe klinického vyšetrenia a základných laboratórnych parametrov bude postupovať ďalej.
Ak má podozrenie na celiakiu, odosiela pacienta na gastroenterologické vyšetrenie.
Aké vyšetrenia bude robiť gastroenterológ, aby potvrdil prípadnú celiakiu?
Celiakia sa potvrdzuje cez laboratórne vyšetrenie krvi a endoskopické vyšetrenie (ľudovo nazývané hadička do krku, pozn. red.). Základom laboratórnej diagnostiky je pozitivita špecifických protilátok.
Čo sa týka endoskopie, odoberajú sa vzorky z tenkého čreva, ktoré sa histologicky vyšetria. U dospelých sa musí potvrdiť celiakia oboma vyšetreniami. U detí je to trošku iné, tam v určitých prípadoch stačia len laboratórne testy.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako dlho sa čaká na endoskopické vyšetrenie a prečo sú výsledky dôležité?
- Ako sa celiakia lieči?
- Ktoré potraviny môžu byť rizikové?
- Čo hrozí ľuďom, ktorí o celiakii nevedia a neliečia sa?
Ako dlho sa čaká na endoskopiu?
Ak by prišiel pacient od obvodného lekára už s pozitívnymi protilátkami, vie mu dať sestrička skorší termín, aj do dvoch týždňov.
V praxi však zvyčajne obvodný lekár laboratórne testy neurobí, len človeka s podozrením na celiakiu odošle na gastroenterológiu. My ho najskôr objednáme na vstupné vyšetrenie a na laboratórnu diagnostiku. Až potom sa určí, či pôjde aj na endoskopiu.
Zo skúseností, častokrát príde pacient s podozrením od obvodného lekára, ale celiakia tam nie je.
Je vhodné nasadiť bezlepkovú diétu ešte pred absolvovaním vyšetrení?