Patríte k ľuďom, pre ktorých sú štyri šálky kávy za deň málo, alebo takých, čo nemôžu začať deň bez energetického nápoja? V tom prípade by ste mohli pouvažovať nad zmenou.
Nová štúdia naznačuje, že ľudia, ktorí dlhodobo konzumujú 400 miligramov (mg) alebo viac kofeínu denne, majú vyššie riziko srdcových ochorení.

Výskumníci definovali pravidelnú konzumáciu kofeínu ako príjem kofeínových nápojov päť dní v týždni počas viac ako jedného roka.
Lekárske centrum Mayo Clinic uvádza, že 400 mg kofeínu sa zdá bezpečným množstvom pre väčšinu zdravých dospelých. Daná dávka sa rovná približne štyrom šálkam kávy, desiatim plechovkám sýteného sladkého nápoja alebo dvom energetickým drinkom.
„Pravidelná konzumácia kofeínu by mohla narušiť parasympatický systém, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku a srdcovej frekvencie,“ uviedla vo vyhlásení hlavná autorka štúdie Nency Kagatharaová z oddelenia vnútorného lekárstva na Zydus Medical College and Hospital v Indii.
V texte sa dočítate:
- Čo ukázala štúdia.
- Či má nejaký príjem kofeínu pozitívny účinok.
- Prečo je lepšie uprednostniť kávu a čaj pred energetickým nápojom.
Vplyv kávy na krvný tlak
Výskumníci sa v štúdii snažili zistiť účinky chronickej konzumácie kofeínu na zdravie srdca, konkrétne na obnovenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Závery prezentovali v polovici augusta na konferencii American College of Cardiology v Naí Dillí. Zistenia však zatiaľ nepublikovali v odbornom časopise.
V štúdii hodnotili 92 ľudí vo veku 18 až 45 rokov, ktorí nemali zvýšený krvný tlak. Takmer 20 percent účastníkov denne skonzumovalo viac ako 400 mg kofeínu. Najväčšími dennými konzumentmi boli ženy zamestnané v obchodných a riadiacich funkciách a žijúce v mestách.
Účastníkom zmerali krvný tlak a pulz pred trojminútovým krokovým testom. Opäť im ich merali minútu a päť minút po teste.

Denná konzumácia 400 mg kofeínu podľa výskumníkov „preukázateľne významne ovplyvňuje autonómny nervový systém, čím sa časom zvyšuje srdcová frekvencia a krvný tlak“.
Účastníci, ktorí pravidelne konzumovali 600 mg kofeínu, čo je viac ako odporúčaný denný limit, mali výrazne zvýšenú srdcovú frekvenciu a krvný tlak po piatich minútach odpočinku po trojminútovom krokovom teste. Naznačuje to, že zvyčajný vysoký príjem kofeínu môže brániť zotaveniu sa po pravidelnej dennej aktivite.
Intervenčný kardiológ Cheng-Han Chen z MemorialCare Heart and Vascular Institute v Kalifornii, ktorý na štúdii nespolupracoval, vysvetľuje, že štúdia ukázala súvislosť medzi zvýšeným denným príjmom kofeínu a oneskoreným zotavením sa krvného tlaku a srdcovej frekvencie po cvičení.
„Ak by sa zvýšený krvný tlak udržiaval dlhodobo, mohol by potenciálne predstavovať zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení,“ vysvetľuje pre odborný web Healthline.
Neznáme premenné
Registrovaná dietologička Monique Richardová pre odborný portál Medical News Today (MNT) hovorí, že zistenia ju neprekvapili. Navyše, tolerancia kofeínu sa u každého jednotlivca líši, rovnako ako účinky a dôsledky.
Rizikové faktory hypertenzie
K riziku vzniku vysokého krvného tlaku môže prispievať aj:
- vek
- rodinná anamnéza
- obezita a nadváha
- nedostatok cvičenia
- fajčenie cigariet a e-cigariet
- vysoký príjem soli
- málo draslíka
- pitie alkoholu
- stres
- niektoré chronické ťažkosti ako ochorenie obličiek, cukrovka či spánkové apnoe.
Zdroj: Mayo Clinic
„Chronický nadmerný kofeín - nad odporúčaných 400 mg denne - môže zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak, ale v závislosti od formy môže mať aj ďalšie nevýhody, ako sú nadmerné množstvo cukru, kalórií, sodíka, prídavných látok a umelých zložiek,“ upozorňuje odborníčka.
Kardiologička a lipidologička z MemorialCare Heart and Vascular Institute Yu-Ming Niová poukazuje na to, že štúdie zamerané na kávu a kofeín prinášajú často protichodné výsledky.
„Nie je to tak dávno, čo sme mali štúdiu, ktorá ukázala, že štyri a viac šálok kávy denne sa spája s dlhším životom. Je to večný spor - buď je káva skvelá, hrozná, alebo niekde medzi tým - pravdepodobne je to to posledné,“ konštatuje pre MNT.
Privítala by viac štúdií o energetických nápojoch a ich vplyve na kardiovaskulárne zdravie ako o káve.
„Sú aj energetické nápoje s 300 miligramami kofeínu v jednej plechovke, čo je šialené,“ hovorí.
Závraty a búšenie srdca
Mierny denný príjem kofeínu je spojený s niekoľkými zdravotnými výhodami. Patrí sem zníženie rizika srdcového zlyhania, cukrovky druhého typu, rakoviny pečene či endometria (vnútorná výstelka dutiny maternice, pozn. red.).
Ak sa obávate, že vám príjem kofeínu ovplyvní krvný tlak, existujú stratégie, ktoré ho môžu udržať v zdravom rozmedzí. Napríklad pravidelné cvičenie, dodržiavanie vyváženej stravy, zníženie príjmu sodíka, udržiavanie zdravej hmotnosti, vyhýbanie sa tabaku aj obmedzenie alebo vyhýbanie sa alkoholu.
Chen odporúča ľuďom pozerať sa na obsah kofeínu v nápojoch, ktoré pijú. „Pomôže im to sledovať príjem kofeínu počas dňa a umožní im to zistiť, kedy majú prestať, keď je ich denný príjem príliš vysoký,“ hovorí.

Dietologička z Clevelandskej kliniky Kristin Kirkpatricková hovorí, že väčšina jej pacientov vedela okamžite povedať, ako sa cítia, keď konzumujú nadmerné množstvo kofeínu. Preto je jej prvým pravidlom v akejkoľvek oblasti výživy počúvať svoje telo.
Vedľajšie účinky nadmerného množstva kofeínu zahŕňajú bolesti hlavy, nespavosť, nervozitu, podráždenosť, rýchly tlkot srdca, svalový tras aj časté močenie či neschopnosť ho kontrolovať.
Kirkpatricková odporúča snažiť sa o čo najvýživnejší systém podávania. „Káva a čaj sú pravdepodobne najlepšími spôsobmi konzumácie kofeínu, pretože obsahujú ďalšie bioaktívne zlúčeniny, ktoré podľa štúdií môžu byť prospešné pre zdravie,“ pripomína pre Healthline.
Zdroje:
DOI: 10.31486/toj.22.0073
DOI: 10.1053/j.gastro.2007.03.044
DOI: 10.3390/ijms24032706