Čochvíľa sa po prázdninách začne nový školský rok. Prvý mesiac v škole je pre deti často plný nových výziev – aj tých zdravotných. Septembrové počasie je totiž chladnejšie, viac prší, svieti menej slnka a žiaci strávia viac času v interiéri.
Pediatrička Tatiana Speváková z malackej detskej ambulancie pre SME hovorí, že deti si v školskom kolektíve povymieňajú baktérie a musia sa s nimi „skamarátiť“. Rodičom odporúča neprežívať tragicky, ak dieťa hneď prvý mesiac v škole ochorie.
„Začiatkom jesene našich školákov potrápia klasické ‚soplitídy‘ - ľahké respiračné infekcie, sprevádzané výtokom z nosa, prípadne miernym kašľom, ktoré sú zväčša ľahko zvládnuteľné,“ približuje detská lekárka.

Rodičia nemusia pri každej odchýlke od zdravia nechávať dieťa doma. Pediatrička vníma sopeľ a pokašliavanie ako bežný spôsob očisťovania dýchacích ciest a s významom pri vytváraní „slizničnej imunity“.
„Cieľom nie je mať sterilný nos a hrdlo, ale zdravý a odolný organizmus,“ dodáva.
V texte spolu s odborníkmi zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR radia, ako sa vyhnúť ochoreniu, prečo sa zaočkovať proti chrípke aj čo zaradiť do jedálneho lístka dieťaťa.
V texte sa dočítate:
- V ktorých mesiacoch sú deti najviac choré.
- Ako sa dá podporiť ich zdravie.
- Kedy je najlepšie ísť sa očkovať proti chrípke.
- Aké vitamíny pomôžu deťom s imunitou.
Mesiace chorôb
Odborníci z ÚVZ potvrdzujú, že s návratom detí do kolektívu je spojená aj zvýšená chorobnosť. Ide najmä o akútne respiračné ochorenia so zvýšenou teplotou, kašľom, kýchaním či nádchou a ochorenia šíriace sa vzdušnou cestou, či gastroenteritídy spojené s hnačkami a vracaním.
Graf pre roky 2021, 2022, 2023 ukazuje, že od 35. kalendárneho týždňa, čo je zvyčajne koniec augusta a začiatok septembra, začína vzostup chorobnosti.

„ Je to obdobie nástupu do škôl, krúžkov a návrat do práce po dovolenkách a zároveň obdobie, keď začíname tráviť viac času v uzavretých priestoroch,“ vysvetľujú odborníci.
Najvyššiu chorobnosť na akútne respiračné ochorenia evidujú najmä v mesiacoch december, január a február.

Dáta ÚVZ však zachytávajú iba výsek reality. Nie všetky ochorenia totiž podliehajú povinnému hláseniu, napríklad akútne respiračné ochorenia sú hlásené hromadne.
Navyše, nie o každom ochorení dieťaťa je informovaný aj lekár a následne RÚVZ. Rodič totiž môže z dôvodu choroby ospravedlniť päť, respektíve sedem dní neprítomnosti na vyučovaní. Za ten čas najmä staršie deti vyzdravejú a nie je potrebná návšteva lekára.
Choré dieťa nepatrí do školy
Septembrové počasie prináša aj výraznejšiu zmenu teplôt, čo môže tiež prispieť k zvýšenej chorobnosti. Preto je potrebné dbať aj na správne oblečenie a obuv dieťaťa.
Pediatrička Speváková hovorí, že rodičia nemusia 15 minút vyhrievať auto, kým dovolia doň sadnúť naobliekaným deťom, aby sa následne popoludní spotené vracali domov s kopou oblečenia v rukách.
„Deti nie sú z cukru a ich organizmus potrebuje aj otužovanie a stretávanie sa s baktériami rovesníkov,“ dodáva.