Prechádzky po lesoch a parkoch nestrácajú na čare ani v chladnejších jesenných mesiacoch. Stále sa však treba mať na pozore a po návrate domov dôkladne skontrolovať, či na sebe nemáme kliešťa. Tento nechcený pasažier totiž môže ohroziť život kliešťovou encefalitídou či lymskou boreliózou.

Júlia Adamčíková z odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) pre SME vysvetľuje, že aktivita kliešťov sa začína pri teplote 5 °C.
„Vplyvom počasia evidujeme prípady ochorení prenosných kliešťami počas celého roka. Zároveň sa zaznamenáva posun výskytu kliešťov smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok,“ upozorňuje.
V texte sa dočítate:
- Aké bolo leto z hľadiska nákazy lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou.
- Koľko prípadov zväčša evidujú počas jesenných mesiacov.
- Kedy je najlepšie sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde.
Vzostup prípadov
Úrad verejného zdravotníctva od začiatku roka k septembru 2024 eviduje 127 prípadov kliešťovej encefalitídy. V porovnaní s rokom 2023 ide za rovnaké obdobie o pokles o 38 percent.
Celkovo bolo minulý rok do Epidemiologického informačného systému hlásených 201 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo bolo porovnateľné s rokom 2022 (205 prípadov). Oproti päťročnému priemeru tak vlani narástol počet nákaz o 25 percent, poukázala Adamčíková.