Okuliare a dioptrické sklá prešli dlhú cestu vývoja, dnes plnia nielen zdravotnú, ale aj estetickú funkciu. Mnohí ľudia ich nosia od útleho detstva.
Očná lekárka a chirurgička z Vesely Očná Klinika Veronika Combová pre SME hovorí, že malým deťom väčšinou okuliare neprekážajú.
„Lepšie s nimi vidia, a preto si ich rýchlo obľúbia. No v puberte niektoré deti začínajú viac športovať, fungujú samostatnejšie a okuliare ich môžu mierne obmedzovať,“ vysvetľuje.
Preto ich niektoré deti túžia vymeniť za kontaktné šošovky.

Aj prednostka Kliniky detskej oftalmológie v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) Dana Tomčíková konštatuje, že nosenie kontaktných šošoviek je vo väčšine prípadov kozmetickou záležitosťou. Okuliare si dieťa želá vymeniť napríklad zo spoločensko-psychologických dôvodov či pre športovanie.
Nosenie kontaktných šošoviek však podľa nej treba prebrať s lekárom a prvú aplikáciu zveriť odborníkovi. Pri nesprávnom zaobchádzaní môžu totiž hroziť závažné komplikácie.
„Absolútne nie je vhodné kupovať šošovky len tak, cez internet či po porade s kamarátom. Šošovka musí mať určité parametre: rozmer, zakrivenie, dioptrickú silu, o ktorých laik nemá vedomosť. Aj dioptrická sila okuliarov a zodpovedajúcich kontaktných šošoviek sa môže líšiť, a to najmä pri vyšších dioptriách,“ vysvetľuje Tomčíková.
V texte sa dočítate:
- Kedy je dieťa pripravené na kontaktné šošovky.
- Aké kontaktné šošovky odporúča očná lekárka.
- Aké sú správne zásady pri nosení kontaktných šošoviek.
Vek nehrá úlohu
Combová tvrdí, že neexistuje konkrétna veková hranica, kedy už môžu deti používať kontaktné šošovky. Niekedy ich nosia aj veľmi malé deti, dokonca bábätká s vysokou refrakčnou chybou, aby sa predišlo tupozrakosti. Nosia ich aj po operácii detského sivého zákalu. V týchto prípadoch sa o ich aplikáciu starajú rodičia.