September zaskočil mnohých nielen náhlou výraznou zmenou teplôt. Lekárne tiež evidujú zvýšený dopyt po antigénových testoch na ochorenie covid-19.
V porovnaní s júlom stúpol v auguste o viac ako 300 percent, pričom naďalej má stúpajúcu tendenciu. Informoval o tom Peter Sedláček, hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární.
Na otázky týkajúce sa subvariantu koronavírusu, ktorý aktuálne koluje v populácii, odpovedá pre SME imunológ a pediater Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.
V nasledujúcom texte sa dočítate:
- Aké subvarianty vírusu SARS-CoV-2 aktuálne prevládajú.
- Aké sú ich najčastejšie príznaky.
- Či sa príznaky líšia u dospelých a u detí.
- Aký liečebný postup odporúča imunológ pri pozitívnom teste na covid.
- Či máme aktuálne účinné lieky na covid.
- Čo môžeme urobiť v rámci prevencie.
- Či sú už na trhu aktualizované vakcíny proti covidu-19.
- Kto by sa mal dať na jeseň zaočkovať proti covidu.
Aké subvarianty vírusu SARS-CoV-2 aktuálne prevládajú?
Imunológ Jeseňák vysvetľuje, že v súčasnosti v populácii cirkulujú viaceré subvarianty Omicronu.
„Ide najmä o JN.1 a KP.2, pričom súborne dostali pomenovanie FLiRT. Tento „poetický“ názov pochádza z označenia mutácií jednotlivých subvariantov.“
Ak sú ich najčastejšie príznaky?
Príznaky sú veľmi podobné, ako boli v minulosti. Patrí k nim únava, svalová slabosť, horúčka či bolesť hlavy. Nezmizli ani klasické príznaky dýchacích ciest: upchatý nos, výtok z nosa, bolesť hrdla či kašeľ.
„Našťastie väčšina infikovaných ľudí má mierne príznaky, čo však nie je výsledkom toho, že by boli tieto subvarianty miernejšie a slabšie, ale súvisí to jednak s tým, že prakticky každý v populácii už covid-19 mal, niektorí aj viackrát, alebo ich majú po očkovaní rôznym počtom dávok,“ tvrdí imunológ.
Dodáva, že predchádzajúce očkovania stále chránia pred závažným priebehom ochorenia a smrťou, ale pred miernejšími prejavmi zásadnú ochranu nemajú.