Keď premýšľame nad tým, ako sa čo najlepšie starať o svoje zdravie, asi len málokomu napadne, že by sme sa mali sústrediť aj na trénovanie flexibility. Pritom odborníci ju považujú za veľmi dôležitú.
Flexibilita totiž hovorí o tom, ako ľahko sa naše svaly a kĺby dokážu natiahnuť a pohybovať. Pritom vôbec nemusí ísť o zložité pohyby, ale o úplne bežné každodenné činnosti – napríklad naťahovanie sa za predmetom položeným na najvyššej poličke či zohnutie sa k rozviazaným šnúrkam na topánkach.
„Flexibilita je kľúčová na udržanie tela v špičkovej forme. Hrá veľkú úlohu v celkovom zdraví, ale aj v tom, ako každý deň funguje vaše telo,“ píšu v texte na portáli The Conversation odborníčky Athalie Redwood-Brownová a Jen Wilsonová z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii.
V texte sa dočítate:
- Ako flexibilita zabraňuje zraneniam.
- Prečo môže zlepšiť rovnováhu a držanie tela.
- Ako zlepšuje výkon.
- Prečo je dôležité, že znižuje svalové napätie a bolesť a zároveň zlepšuje cirkuláciu.
- Či ju môžete zlepšiť v každom veku.
Zabraňuje zraneniam
Jednou z najväčších výhod flexibility je, že znižuje riziko zranení vrátane natiahnutia svalov alebo vyvrtnutia končatín.
„Aj športovci sa pred tréningom pravidelne naťahujú. Nerobia to len tak. Strečing udržuje ich svaly pružné a pripravené na akciu, čo znižuje pravdepodobnosť zranenia počas tréningu alebo súťaže,“ vysvetľujú Redwood-Brownová a Wilsonová.
Dodávajú, že flexibilita je dôležitá aj v prípade, že nie ste športovec. Môže vám totiž pomôcť vyhnúť sa zraneniam, ktoré sa môžu vyskytnúť počas každodenného života.
„Štúdie ukazujú, že pravidelný strečing môže výrazne znížiť riziko zranení, najmä u starších ľudí. Vďaka strečingu sú svalové šľachové jednotky (miesta, kde sa sval stretáva so šľachou, pozn. red.) flexibilnejšie, čo pomáha svalom odolávať nadmernému naťahovaniu a vedie k menšiemu počtu zranení,“ opisujú odborníčky.