Ráno či prestávku v práci si bez cigarety nevie predstaviť viac ako štvrtina obyvateľov Slovenska (27 percent). Ukazuje to nedávny prieskum Európskej únie. V jej členských krajinách je tabak zodpovedný každoročne za 700-tisíc úmrtí. Preto jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie, je prestať s fajčením.
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica pre SME pripomína, že nejde o zlozvyk, ale o chorobu – závislosť od nikotínu. Preto nehovoríme o odvykaní, ale o liečbe.
„Pri snahe zbaviť sa akejkoľvek závislosti nie je rozhodujúca vôľa, tá je práve oslabená. Rozhodujúce je, aká je motivácia fajčiara,“ vysvetľuje hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí.

V súčasnosti má motivovaný fajčiar k dispozícii niekoľko prostriedkov, ktoré mu pomôžu nadobro skoncovať s cigaretami.
Nový systematický prehľad prác publikovaných v rokoch 2021 až 2023 ukázal tri najúčinnejšie prostriedky na odvykanie. Ide o vareniklín, cytizín a nikotínové e-cigarety.
Tieto spôsoby najlepšie fungovali v kombinácii s podporou správania, napríklad s poradenstvom. Skupina Cochrane Tobacco Addiction Group (CTAG) so sídlom na Oxfordskej univerzite v Spojenom kráľovstve uverejnila svoje závery v časopise Addiction.
Ako účinný sa ukázal aj bupropión a náhradná nikotínová terapia, najmä náplasti v kombinácii s rýchlo pôsobiacimi formami, ako sú žuvačky. Pre fajčiarov sa ukázala ako dobrá motivácia aj finančná odmena.
V texte sa dočítate:
- Aké prostriedky pomôžu prestať slovenským fajčiarom.
- V čom môžu byť problematické e-cigarety.
- Aká je liečba na Slovensku.
- Koľkým ľuďom pomáha linka.