SME

Výskyt krátkozrakosti výrazne narástol. Do diaľky nevidí každé tretie dieťa, tvrdí štúdia

Ako sa vyhnúť krátkozrakosti.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú šancu krátkozrakosti patrí aj spôsob života.Medzi faktory, ktoré zvyšujú šancu krátkozrakosti patrí aj spôsob života. (Zdroj: Adobe Stock)

Zrak detí sa neustále zhoršuje. Za uplynulých tridsať rokov výrazne stúpol výskyt myopie - krátkozrakosti u detí a dospievajúcich. Kým v roku 1990 ju malo 24 percent, vlani to bolo už 36. Ukazuje to celosvetová analýza, podľa ktorej každé tretie dieťa je buď krátkozraké, alebo nevidí jasne do diaľky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výskumníci tvrdia, že na zrak mali negatívny vplyv lockdowny počas pandémie, keďže deti trávili viac času pri obrazovkách a menej času vonku.

Súvisiaci článok Očná lekárka: Správnemu vývoju zraku detí pomôže aj správna životospráva Čítajte 

„Krátkozrakosť sa stala významným problémom verejného zdravia, pričom existujú presvedčivé dôkazy o rýchlom náraste jej výskytu, najmä v krajinách juhovýchodnej Ázie, ako sú Singapur, Čína a Taiwan,“ uvádzajú v časopise British Journal of Ophthamology.

SkryťVypnúť reklamu

Na výskume sa zúčastnilo viac ako päť miliónov detí a dospievajúcich z 50 krajín zo všetkých kontinentov. Najvyššiu mieru krátkozrakosti zaznamenali v Ázii. Najviac krátkozrakých detí je v Japonsku (85 percent) a Južnej Kórei (73 percent). V Číne a Rusku má myopiu viac ako 40 percent detí.

Naopak najmenej krátkozrakých detí je v Paraguaji a Ugande, kde evidujú približne jedno percento detí s týmto problémom. Nízky počet, zhruba 15 percent, zaznamenali v Spojenom kráľovstve, Írsku a USA.

Rizikové faktory

Slovenské očné lekárky v dokumente ministerstva zdravotníctva Odporúčanie pri progresívnej krátkozrakosti u detí uvádzajú, že výskyt krátkozrakosti sa výrazne zvyšuje približne od šiestich rokov dieťaťa. Najčastejšie nastúpi vo veku sedem až desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Existujú dôkazy o tom, že krátkozrakosť sa stabilizovala u väčšiny myopických jedincov vo veku 24 rokov, s výnimkou vysokých myopov,“ konštatujú odborníčky.

Medzi faktory, ktoré výrazne zvyšujú šancu, že sa u dieťaťa objaví krátkozrakosť, patrí okrem genetiky aj spôsob života.

Napríklad v Singapure a Hongkongu sa deti začínajú vzdelávať v mimoriadne nízkom veku, už v dvoch rokoch. Prvé roky života tak trávia viac času sústredením sa na knihy a obrazovky. Výskumníci vysvetľujú, že táto činnosť namáha očné svaly a môže viesť ku krátkozrakosti.

Naopak, v afrických krajinách, kde sa školská dochádzka začína vo veku šesť až osem rokov, je krátkozrakosť sedemkrát zriedkavejšia ako v Ázii.

Výskum predpokladá, že do roku 2050 by krátkozrakosť mohla postihnúť viac ako polovicu dospievajúcich na celom svete. Hoci sa očakáva, že v Ázii bude vtedy najvyššia úroveň v porovnaní so všetkými ostatnými kontinentmi, a to takmer 69 percent, rozvojové krajiny môžu poskočiť na 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štúdie je pravdepodobné, že u dievčat a mladých žien bude výskyt vyšší ako u chlapcov a mladých mužov. Dôvodom je, že v období dospievania zvyčajne trávia menej času vonkajšími aktivitami v škole a doma.

Ako chrániť zrak dieťaťa

Moderná oftalmológia prináša pre rodičov krátkozrakých detí nádej. Dioptrie už totiž nie sú nemenným osudom. „Dnes vieme výšku dioptrií ovplyvniť,“ hovorí oftalmológ Miroslav Kulanga. Čím skôr sa krátkozrakosť odhalí a začne sa liečba, tým lepšie sú šance, že sa podarí predísť nárastu vysokých dioptrií a ďalším komplikáciám.

Britskí oční experti odporúčajú deťom stráviť vonku každý deň aspoň dve hodiny. Kulanga dopĺňa, že ide o najefektívnejšiu prevenciu krátkozrakosti, akú doteraz poznáme.

„Pobyt vonku má pre deti skutočný prínos,“ hovorí pre BBC klinický poradca z britskej akadémie optometristov Daniel Hardiman-McCartney.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je však jasné, či je rozdiel spôsobený prítomnosťou prirodzeného slnečného svetla, pohybom na čerstvom vzduchu alebo tým, že detské oči sa zameriavajú na vzdialenejšie objekty.

V dokumente slovenského ministerstva zdravotníctva očné lekárky zdôrazňujú, že dané odporúčanie má zmysel.

„Na Taiwane viedol nútený pobyt vonku počas školských prestávok k zníženiu prevalencie krátkozrakosti,“ píšu.

Pri čítaní a iných aktivitách na krátku vzdialenosť radia dodržiavať pravidlo 30 – 10 – 2.

„Čas čítania dlhší ako 30 minút pri čítacej vzdialenosti menšej ako 30 centimetrov by sa mal prerušiť na desať minút pozeraním do diaľky,“ uvádzajú. Dvojka v pravidle sa vzťahuje na to, koľko hodín by malo dieťa stráviť vonku počas denného svetla.

Súvisiaci článok Chce vaše dieťa nosiť kontaktné šošovky? Ako zistíte, že je na ne pripravené Čítajte 

Hardiman-McCartney rodičom zase radí, aby zobrali deti na očné vyšetrenie, keď majú sedem až desať rokov, a to aj v prípade, že im bol zrak skontrolovaný v mladšom veku. Aj keď sa krátkozrakosť nedá vyliečiť, dá sa spomaliť farmakologickou liečbou – atropínom, okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

SkryťVypnúť reklamu

Pri myopii oko rastie rýchlo do dĺžky, čím pribúdajú dioptrie. Kým oko sa stáva podlhovastým, vnútorné štruktúry oka, ako je sietnica, nerastú a dochádza iba k ich naťahovaniu, a tým aj k chorobným zmenám.

Zdroje:

DOI: 10.1136/bjo-2024-325427

Odporúčanie pri progresívnej krátkozrakosti u detí štandardný diagnostický a terapeutický postup

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 10 165
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 718
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 853
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 471
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 173
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 092
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 986
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 1 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu