V piatok pred víkendom upozornila Fakultná nemocnica Motol v Prahe na webovej stránke na nebezpečný trend, pre ktorý museli ošetriť až päť detí. Keď si do úst vložili guľôčkové magnety, ktoré napodobňovali pírsing, prehltli ich.
Lekárka Kristýna Zárubová z pražskej nemocnice pre SME uviedla, že všetky deti už prepustili domov. Posledné dieťa, ktoré podstúpilo operáciu, opustilo nemocnicu v pondelok.
Primár urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Marcel Brenner hovorí, že tento trend evidujú a považujú ho za mimoriadne nebezpečný. „Nedá sa vylúčiť, že v najbližšom čase sa s jeho následkami stretneme.“
V bratislavskej nemocnici majú niekoľkokrát za rok skúsenosti s deťmi, ktoré magnety prehltli pri hre.
Keď rodič zistí, že dieťa zjedlo magnet, mal by ho čo najskôr odovzdať do starostlivosti lekára.
„Vo veľmi krátkom čase môžu prísť kruté bolesti brucha, ktoré súvisia s náhlou nepriechodnosťou tráviacej sústavy,“ vysvetľuje Brenner.
V texte sa dočítate:
- Ako skončili iné prípady detí, ktoré prehltli magnety.
- Prečo je prehltnutie magnetov nebezpečné.
- Ako vyzerá vyšetrenie v nemocnici po prehltnutí magnetov.
Magnety a smrť
Prípady z Českej republiky nie sú vo svete ojedinelé. Pred dvoma rokmi zomrel osemročný chlapec Rhys Millum po prehltnutí desiatich magnetických guľôčok. Magnetické hračky s priemerom asi tri milimetre, ktoré boli spojené, našli lekári až pri pitve.
BBC uviedla, že polícia nenašla dôkazy, že Rhys skúšal „tiktok piercing challenge“, teda napodobňoval magnetmi pírsing. Rodičia navyše tvrdili, že syn sa im nikdy nezmienil o prehltnutí guľôčok a ani jeden z nich ho nevidel si ich vkladať do úst.
V roku 2018 v Spojenom kráľovstve potrebovali život zachraňujúcu operáciu aj dve deti, keď omylom prehltli magnetické guľôčky. Dvanásťročnému chlapcovi museli odstrániť desať metrov čreva, aby ich mohli vybrať.
Mladý tínedžer si vložil jednu trojmilimetrovú guľôčku do úst a druhú mimo nich, no tú prvú omylom prehltol. BBC píše, že o niekoľko hodín neskôr prehltol ďalšie dve a začal mať bolesti. Po prevoze do nemocnice Hull Royal Infirmary podstúpil štyriapolhodinovú operáciu.
Čo sa deje v bruchu
Rizikom pri prehltnutí magnetov alebo magnetu a kovového predmetu je ich spojenie.
„Časť čreva, ktorá sa dostane medzi spojené časti magnetu, prestane fungovať, prekrvovať sa, odumiera a prederaví sa,“ približuje Brenner.
Rovnako ako dieťa je ohrozený aj dospelý človek. U starých osôb prognózu zhoršujú aj ich existujúce chronické choroby.

Lekár upozorňuje, že prederavenie čreva a vytečenie jeho obsahu do brušnej dutiny je život ohrozujúci stav, ktorý vždy vyžaduje náročnú operačnú liečbu.
„Môže sa to stať aj malým deťom pri hre s magnetkami. Aj tento rok sme mali stavy, pri ktorých sa prederavilo črevo a dieťa museli operovať,“ približuje.
Hneď na pohotovosť
Zárubová odporúča rodičom prijať preventívne opatrenia. Malým deťom by mali zabrániť, aby boli v kontakte s týmito typmi stavebníc, a staršie deti informovať o rizikách, ktoré nastanú po ich prehltnutí.
„Ak už k takejto situácii dôjde, treba deti upozorniť, aby čo najskôr informovali dospelého. V prípade potreby môže včasný zásah zabrániť ďalším komplikáciám,“ dopĺňa.
V prípade, že rodič vie, že dieťa prehltlo magnety, mal by s ním ísť hneď na pohotovosť. Primár Brenner upozorňuje, že vo veľmi krátkom čase môžu prísť kruté bolesti brucha, ktoré súvisia s náhlou nepriechodnosťou tráviacej sústavy po tom, čo prestane črevo fungovať.
„Dieťa najprv vyšetríme, ak je magnet dostupný, pokúsime sa ho vybrať fibroskopickým výkonom. Pokiaľ to nie je možné, tak operačne,“ vysvetľuje lekár.
Z piatich detí, ktoré ošetrovali lekári v pražskej Fakultnej nemocnici Motol, len jednému dievčaťu nehrozila operácia. Teleso z nej vyšlo von bez toho, aby si to všimla.
V sobotu 5. októbra lekárka Zárubová pre Český rozhlas hovorila, že jedna pacientka bola po operácii a mimo ohrozenia života a ďalšie dve čakali, ako sa to bude vyvíjať.
„Nechceme ich hneď vystavovať všetkým rizikám, ktoré sú spojené s operáciou, takže čakáme, či sa cudzie telesá nejako posunú a budú sa dať endoskopicky odstrániť, alebo či vyjdú samy,“ vysvetľovala lekárka. Dnes sú už všetky deti doma.