Postupná strata pamäti, problémy pri uvažovaní a vytváraní úsudku, dezorientácia, ale aj strata rečových schopností a neschopnosť robiť niektoré rutinné činnosti. To všetko patrí medzi základné príznaky Alzheimerovej choroby.
Odborníci odhadujú, že aktuálne žije v Európe sedem miliónov ľudí s touto diagnózou. A predpokladajú, že do roku 2030 sa počet pacientov zvýši na 14 miliónov.
Aj preto správa, že Európska agentúra pre lieky (EMA) čiastočne schválila veľmi očakávaný liek na Alzheimerovu chorobu, vyvolala rozruch. Volá sa Leqembi a vyvinuli ho americká nadnárodná spoločnosť Biogen a japonská spoločnosť Eisai.
"Je to výborná správa a krok správnym smerom. Prvý liek modifikujúci Alzheimerovu demenciu prináša nádej pre pacientov, ale zároveň mení diagnostický prístup k ochoreniu. Leqembi prinesie veľkú revolúciu do medicínskeho systému a pripraví prostredie na príchod ďalších liekov," komentuje udalosť pre SME Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
V texte sa dočítate:
- Čo znamená, že EMA liek schválila len čiastočne.
- Ako Leqembi funguje.
- Pre ktorú skupinu pacientov je určený.
- Aké sú kritizované vedľajšie účinky lieku.
- Kedy by mal byť dostupný v Európe a na Slovensku.