Keď sa virologička Beata Halassy v lete roku 2020 dozvedela, že sa jej vrátila rakovina prsníka, urobila odvážne rozhodnutie.
Vedela, že vedci na celom svete testujú vírusovú liečbu onkologického ochorenia, vďaka ktorej by sa mohla vyhnúť mnohým nepríjemným vedľajším účinkom konvenčnej liečby. V minulosti už totiž podstúpila chemoterapiu aj mastektómiu.
Halassy, ktorá sa venuje štúdiu vírusov v chorvátskom hlavnom meste Záhreb, sa rozhodla, že niektoré z nich otestuje priamo na sebe.
So súhlasom onkológov sa stala testovanou osobou. S vpichnutím dvoch typov vírusov, ktoré kultivovala v laboratóriu, jej pomáhali kolegovia, uvádza vedecký časopis Nature.
Počas niekoľkých týždňov podávania domáceho lieku došlo k zmenšeniu nádoru, vďaka čomu ho chirurgovia mohli odstrániť.
Štúdiu, ktorá dokumentuje tento experiment, uverejnil v auguste odborný časopis Vaccines. Halassy so spoluautormi v ňom uvádzajú, že už štyri roky žije bez rakoviny.
Napriek tomu, že chorvátska virologička sa pravdepodobne zapíše medzi úspešné príbehy o sebaexperimentovaní v medicíne, vyvolal jej prípad rozruch.
A to najmä vo svete bioetiky.
V texte sa dočítate:
- Prečo odborníci nedôverujú tomuto typu experimentov.
- Prečo je dôležitý informovaný súhlas a prečo je rozporuplné, ak vedec experimentuje sám na sebe.
- Kedy sú riziká ešte primerané, a prečo zovšeobecňovanie jedného prípadu môže byť nebezpečné.
- Aké hrozby so sebou prináša, ak odborníci môžu robiť experimenty sami na sebe a čo to znamená pre spoločnosť.
Nejde o žiadnu novinku
Experimentovanie na sebe nie je v medicíne žiadnou novinkou.
Známym príkladom je vedec Barry Marshal, ktorý si aplikoval baktériu Helicobacter, aby dokázal jej úlohu pri gastritíde (zápal alebo podráždenie žalúdočnej sliznice, pozn. red.) a vredovej chorobe.
Odhaduje sa, že jeho práca zachránila milióny životov a v roku 2005 za ňu získal Nobelovu cenu za medicínu.