Na počiatku mnohých objavov sú často ľudské príbehy. Jeden z nich prežil aj Phineas Gage, ktorý budoval železničné trate neďaleko amerického mesta Vermont.
Pri nešťastnom výbuchu mu hlavou preletela kovová tyč. A hoci sa z vážneho zranenia zotavil, nič už nebolo ako predtým.
Zranenie síce neznížilo jeho intelektuálne schopnosti, ale postupne sa u neho prejavila zmena povahy. Predtým milý a usporiadaný muž sa stal sebeckým, agresívnym a trápili ho epileptické záchvaty.
Ako vyzeral zvyšok Phineasovho života a prečo sa stal tento príbeh z roku 1848 významnou kapitolou v učebniciach neurobiológie, ktorý dodnes vedcov fascinuje?
Prežil, hovoril aj chodil
Trinásty september 1848 bol spočiatku pre 25-ročného Phineasa deň ako každý iný. Ráno vstal a vyrazil do práce - na stavbu železničnej trate, kde pracoval ako predák.
Pri nešťastnej nehode však došlo k výbuchu a hlavou mu preletela kovová tyč, ktorá bola dlhá viac než jeden meter, hrubá tri centimetre a ťažká asi šesť kilogramov.
Tyč Phineasovi prerazila ľavé líce, prederavila mu mozog a pristála vo vzdialenosti asi 24 metrov od miesta činu.
Všetkých preto prekvapilo, keď sa ukázalo, že Gage nielenže prežil počiatočné zranenie, ale dokonca aj hovoril a dokázal prejsť k neďalekému vozu, aby ho odviezol do mesta k lekárovi.
Ešte v ten večer bol pri vedomí, dokonca vedel vymenovať mená svojich kolegov. Bol presvedčený, že o deň či dva sa zase vráti do práce a tak ani nechcel vidieť svojich priateľov.

Dobrá fyzická kondícia, zlý odhad peňazí
U Phineasa sa však rozvinula infekcia, a tak bol od 23. septembra do 3. októbra v akomsi polokomatóznom stave.
Prvé kroky z postele urobil siedmeho októbra. Jedenásteho októbra sa podľa lekárov začali opäť zlepšovať aj jeho intelektuálne schopnosti.
Jeho lekárom bol Martyn Harlow, ktorý vo svojich zápiskoch uvádza, že Phineas vedel, koľko času uplynulo od nehody, jasne si pamätal, ako k nehode došlo, no mal problém odhadnúť hodnotu a množstvo peňazí.
V nasledujúcich mesiacoch sa Gage vrátil k svojim rodičom v New Hampshire, aby sa zotavil.
Lekár Harlow uvidel opäť Phineasa až o rok neskôr. Počas stretnutia si všimol, že síce na jedno oko nevidí a po nehode má viaceré jazvy, no vo všeobecnosti bol v dobrej fyzickej kondícii. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa zotavil.
Jeho osobnosť sa zmenila
Populárne správy o Gageovi hovoria, že pred nehodou to bol milý, príjemný a pracovitý muž. A tiež tvrdia, že po nehode sa zmenil. Stal sa z neho nevrlý, agresívny pijan, ktorý si nedokázal udržať žiadnu prácu.
Zmeny v jeho správaní zaznamenal aj doktor Harlow.
Ľudia, ktorí ho pred nehodou opisovali ako energického, motivovaného a bystrého, zrazu hovorili, že po zranení to už nie je Gage.

Ako sa poškodil jeho mozog?
Okrem lekárskej správy doktora Harlowa existuje len málo priamych dôkazov o rozsahu Gageových zranení. Preto je dnes pre vedcov náročne presne povedať, ako vážne bol poškodený jeho mozog.
Záznamy Harlowa naznačujú, že zranenie skutočne viedlo k tomu, že Gage stratil sociálne zábrany.
V jednej štúdii z roku 1994 výskumníci použili špeciálne neurozobrazovacie techniky a urobili rekonštrukciu Gageaovej lebky. Tá im mala pomôcť určiť presnú polohu zranenia v jeho mozgu. Ich zistenia naznačujú, že utrpel poranenia ľavej aj pravej prefrontálnej kôry, čo by skutočne malo za následky problémy so spracovaním emócií a emocionálnym rozhodovaním.
Prečo ide o významný prípad?
- v polovici 19. storočia bola neurológia ešte v plienkach a aj príbeh Phineasa Gagea prispel k jej rozvoju.
- špecifické zmeny v jeho správaní poukazovali na to, že určité funkcie sú spojené s konkrétnymi mozgovými oblasťami.
Ďalšia štúdia z roku 2004 analyzovala zase rozsah Gageovho poškodenia mozgu.
Vedci zistili, že účinky zranenia zasiahli najmä ľavý predný lalok.
Nový výskum z roku 2012 odhadol, že kovová tyč zničila približne jedenásť percent bielej hmoty v prednom laloku Gageovho mozgu a štyri percentá jeho mozgovej kôry.
Nechal sa vystaviť v múzeu
Po nehode už Phineas Gage nemohol pokračovať vo svojej práci. Doktor Harlow vo svojich zápiskoch uviedol, že Gage strávil nejaký čas cestovaním po Novom Anglicku a Európe.
Vystupoval so svojou kovou tyčou a aj týmto spôsobom sa snažil zarobiť nejaké peniaze. Údajne sa dokonca nechal vystaviť v Barnum American Museum v New Yorku.
Krátko pracoval aj v stajni v New Hampshire a následne strávil sedem rokov ako vodič dostavníka v Čile. Jeho zdravotný stav sa však zhoršoval, a tak sa nakoniec presťahoval k svojej matke do San Francisca.
Po sérii epileptických záchvatov zomrel Gage 21. mája 1860, takmer dvanásť rokov po nehode.
O sedem rokov neskôr jeho telo exhumovali. Gageov brat daroval Phineasovu lebku a kovovú tyč doktorovi Harlowovi. Ani v jeho vlastníctve však nezostali. Daroval ich Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity. V jej múzeu sú vystavené dodnes.
Zdroje:
DOI: 10.1177/0957154X9300401407
DOI: 10.1176/jnp.11.2.281
DOI: 10.1136/bmj.317.7174.1673a
DOI: 10.1371/journal.pone.0037454