Výskyt osteoporózy v Európe dlhodobo rastie a v nasledujúcich rokoch odborníci očakávajú aj významný nárast zlomením u pacientov s týmto ochorením, uvádza Spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.
Každý štvrtý pacient s osteoporózou, ktorý si zlomí bedro, pritom zomiera do jedného roka.
"Táto zlomenina je špecifická tým, že pacienta imobilizuje. V drvivej väčšine prípadov pacient musí podstúpiť operačný zákrok. Navyše väčšinou ide o starších pacientov, ktorí majú nad 65 alebo 70 rokov a majú už nejaké iné pridružené ochorenia. Preto sú aj rizikoví, čo sa týka operácie," vysvetľuje pre SME klinický endokrinológ a osteológ MARTIN KUŽMA z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
"Okrem toho sú po operácii imobilní a môže dôjsť k ďalším komplikáciám. A to všetko prispieva k tomu, že sú viac náchylní na vznik infekcií, rozvoj ďalšej imobilizácie, v dôsledku čoho sa ich zdravotný stav neustále komplikuje. Je to začarovaný kruh, až nakoniec dochádza k úmrtiu," dodáva.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo výskyt osteoporózy v krajinách Európskej únie narastá.
- Čo sa v našom tele deje pri tomto ochorení.
- Aké sú hlavné príčiny vzniku osteoporózy.
- Ako sú na tom Európania z hľadiska príjmu vápnika a vitamínu D.
- Či existujú ochorenia, ktoré môžu viesť k osteoporóze.
- Akú úlohu pri jej vzniku zohrávajú lieky.
- Prečo každý štvrtý pacient s osteoporózou po zlomenine bedra umiera do jedného roka.
- Ako by sme sa mali starať o svoje kosti.
Výskyt osteoporózy v krajinách Európskej únie dlhodobo rastie. Prečo je to tak? Môže za to napríklad to, že sa dožívame vyššieho veku?
Osteoporóza je jedným z civilizačných ochorení, takže za to môže viac faktorov. Napríklad starnutie populácie, špeciálne v Európe, kde je veľmi nízka pôrodnosť, a teda sa zvyšuje aj počet starších ľudí.
Môžu však za to aj ďalšie faktory, ako sú životný štýl, sedavé zamestnanie, prípadne nedostatok vitamínu D, ktorým trpia ľudia vo viacerých krajinách.
Čo sa v našom tele deje pri osteoporóze?
Ide o ochorenie kostí, ktoré nebolí. Začne bolieť až vtedy, keď dôjde k následku osteoporózy, ktorým je zlomenina.
Pri osteoporóze dochádza v štruktúre kostí k zmenám, ktoré spôsobia, že sa zhorší, a následne sa kosti začnú lámať. Dochádza k ich mikropoškodeniu a následne k zlomeninám.
Dalo by sa to prirovnať ku katedrálam, v ktorých máte stĺpy a klenbu, ktoré ju držia pokope. Keď dôjde k zlomeniu stĺpa, nastane aj zhoršenie klenby, a teda zbúranie celého systému.
Aké sú hlavné príčiny, prečo osteoporóza vôbec vzniká?
Príčin je veľa, jednou z nich je starnutie. Najčastejšie býva toto ochorenie u žien po prechode a narastá najviac po šesťdesiatom piatom roku života.
Celý život máme určité nároky na naše kosti: na ich stavbu, ale aj udržanie rovnováhy. Už v detstve potrebujeme zvýšené množstvo vápnika, aby sa vybudovala maximálna kostná hmota. Je to tak až do včasnej dospelosti.
Potom nasleduje plató fáza, keď sa kosť drží. Tá trvá približne do štyridsiateho až štyridsiateho piateho roku života.
Následne vplyvom hormonálnych zmien, najmä u žien, dochádza k poklesu kostnej hmoty a vzniku osteoporózy.
Znamená to, že po štyridsiatom piatom roku života by sme sa o naše kosti mali starať viac, aby sme zabránili tomu, že sa poškodia?
Už od detstva by sme mali dbať na to, aby sme zabezpečili pre organizmus adekvátnu výživu, najmä dostatočný príjem vápnika a vitamínu D. Vápnik sa nachádza najmä v mliečnych výrobkoch a vitamín D získame z dostatočného pohybu na slnku.
Samozrejme, na redukciu vzniku osteoporózy má vplyv aj cvičenie a pohyb.
Ako sú na tom Európania, čo sa týka príjmu vápnika a vitamínu D? Máme ich dostatok?
Pre európsku populáciu platí, že má znížený príjem vápnika, a opäť sa to týka najmä žien. Je to v dôsledku nedostatočnej konzumácie mliečnych výrobkov. Zároveň máme obrovskú prevalenciu nedostatku vitamínu D.