Pôrod je pre telo náročná udalosť. U väčšiny žien po ňom pretrvávajú rôzne druhy bolesti, najmä v oblasti rodidiel a prsníkov; ale aj silné bolesti hlavy, kĺbov a chrbtice.
Nájsť si po zotavení čas na cvičenie sa môže zdať mnohým ženám takmer nemožné. Dôvodov je viacero, no jedným z nich je aj ten, že nemajú čas, ktorý by mohli venovať len samy sebe.
Mnohé štúdiá už rozširujú svoju ponuku a zaraďujú do rozvrhu aj lekcie, na ktoré môžu ženy priniesť aj dieťa.
"Sama viem, že po cvičení mám dobrý pocit, že som pre seba niečo urobila. Lepšia fyzická kondícia dokáže aj zvýšiť sebavedomie. Aj pre maminy je dôležité, aby sa cítili dobre vo svojom tele. Samozrejme, je oveľa náročnejšie nájsť si čas na cvičenie, keď máte doma bábätko. Ale v správnom prostredí sa dá plnohodnotne cvičiť aj s ním," hovorí pre SME MONIKA ŠICHMÁK BOČOVÁ, majiteľka Centra vzdušnej akrobacie v Bratislave.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké problémy najčastejšie trápia ženy po pôrode, keď sa vracajú k cvičeniu.
- Prečo je dobré vrátiť sa k cvičeniu až po návšteve fyzioterapeuta.
- Prečo sa rozhodli otvoriť kurz, na ktorý môže prísť matka s dieťaťom.
- Ako vyzerala príprava trénerov na toto cvičenie.
- Od akého veku je možné dieťa vziať na cvičenie so sebou.
Pred pôrodom ste sa profesionálne venovali gymnastike a neskôr aj vzdušnej akrobacii. Po akom čase po pôrode ste chceli znovu začať cvičiť? Mali ste nejaký konkrétny plán?
Mala som nejakú predstavu. Hovorila som si, že po šiestich týždňoch pomalším tempom opäť nabehnem do cvičenia.
Možno to bola aj chyba, nemala som si robiť tieto plány. Môj pôrod sa totiž trochu zvrtol a bol náročnejší. Väčšiu záťaž som nakoniec mohla vykonávať až pol roka od pôrodu.
Psychicky ma to demotivovalo, pretože ako športovkyňa som mala inú víziu. Myslela som si, že hoci s menšou záťažou, no hneď nastúpim do nejakého režimu.
V Centre vzdušnej akrobacie vediete okrem špecializovaných akrobatických cvičení aj hodiny strečingu. A mnohé klientky u vás začínajú s cvičením po pôrode alebo sa k nemu v tomto období vracajú. Aké problémy ich najčastejšie trápia?
Najprv je to samotné zotavenie tela. Určite si treba dávať pozor. Sama viem, že tehotenstvo aj pôrod je veľmi individuálna záležitosť. Neexistuje jednotný kľúč, ktorý by nám ponúkol zovšeobecnenie, a presne ukázal, ako by žena mala postupovať.
Za dôležité považujem počkať prvých šesť týždňov. Podobne ako ja mnoho žien chce začať ihneď znovu cvičiť. Ale telo sa musí zotaviť. Priviedli ste na svet nový život a aj vaše telo potrebuje chvíľu čas.
Myslím si, že toto obdobie je dobré nielen na zotavenie sa, ale aj uvedomenie si, že sa mnohé veci zmenili. Život zrazu vyzerá inak, žena sa zrazu musí prispôsobovať a nemôže si robiť kedykoľvek akýkoľvek program tak, ako chce.
Preto je dobré sa na chvíľu zastaviť, a to po fyzickej stránke, ale aj mentálnej. Šesť týždňov je minimálny čas, ktorý žena po pôrode potrebuje.
Ďalšie mesiace potom závisia od toho, aký športový základ mala pred tehotenstvom, či aj počas neho vykonávala nejakú činnosť a ako prebiehal samotný pôrod. Či bol úplne bez komplikácií a všetko je v poriadku, alebo sa situácia skomplikovala a treba počkať dlhšie.
Každá žena môže mať po pôrode rôzne problémy. Dôležité je, aby si v prvom rade dala do poriadku zdravotné záležitosti. Až potom by som odporúčala začať znovu športovať.
Je podľa vás dobré po pôrode pred začatím akéhokoľvek cvičenia najprv navštíviť fyzioterapeuta?
Určite by som to odporúčala, a to aj v prípade, že žena mala bezproblémový pôrod. Aby vedela, že všetko sa po pôrode dáva dokopy tak, ako má.
Dnes už existujú aj expertky, ktoré sa venujú práve zdravotnému stavu a komplikáciám po pôrode a sú na to kvalifikované. Po kontrole zistíte, ako na tom ste a či ste už schopné vykonávať nejakú fyzickú aktivitu. Toto by som určite rada podčiarkla.
Zároveň vnímam, že v tomto smere sa posúvame vpred. Čoraz viac žien po pôrode vyhľadáva fyzioterapeutov, aby si dali skontrolovať diastázu aj panvové dno a zabránili neželaným komplikáciám. Ako to vnímate?
Vnímam to rovnako. Okrem toho sa zlepšuje aj komunikácia medzi lekármi a fyzioterapeutmi a tiež fyzioterapeutmi a trénermi. Kedysi to boli samostatné odvetvia, ktoré boli od seba izolované. Dnes už často spolupracujú.

V Bratislave postupne pribúdajú cvičenia, na ktoré môžu prísť ženy po pôrode aj s deťmi. Od januára ste sa rozhodli ísť touto cestou aj vy, čo vás k tomu viedlo?
V januári sme v Ružinove otvorili našu tretiu prevádzku, v ktorej sme sa rozhodli otvoriť kurzy pre mamičky s deťmi. Často sa totiž stretávam s tým, že ženy na materskej dovolenke aj chcú ísť cvičiť, ale nemajú kde, chýba priestor, kde by to bolo možné.
Viem to aj na základe vlastnej skúsenosti. Nemám výpomoc v domácnosti, ktorá by mi dieťatko postrážila. A ak sa naskytne možnosť, že ho postrážia starí rodičia, väčšinou idem vybaviť pracovné povinnosti.
Môj osobný čas je často odložený až na úplný koniec. No rada by som chodila cvičiť a trávila takýmto spôsobom čas aj spolu s bábätkom. Verím, že to je cesta, ako byť pre dieťa vzorom a viesť ho k láske k športu. Preto som sa rozhodla, že u nás v štúdiu otvoríme takýto program.
Ako to na týchto cvičeniach bude prebiehať?
Bude to program pre mamičky na materskej, ktoré majú bábätko a chcú si prísť zacvičiť. Budú cvičiť akrobaciu, ale, samozrejme, všetko bude prispôsobené tomu, že sú po pôrode.
Nepôjde teda o klasické hodiny akrobacie, aké sú u nás v štúdiu. Na tých totiž vieme, že môžeme začať so strečingom, zahrievacími cvičeniami a posilňovaním.
V prípade programu pre mamičky na materskej začneme diagnostikou. Na prvej hodine si s klientkami prejdeme ich zdravotný stav, aby sme vedeli, či sú už po pôrode zotavené. Potrebujeme vedieť, či už je v našej odbornosti spolupracovať s touto klientkou, alebo ju radšej ešte posunieme k fyzioterapeutovi, ktorý jej ešte pomôže, aby sa dala po zdravotnej stránke do poriadku.
Takže mamičky nebudú hneď lietať vo vzduchu v piatich metroch nad zemou a bábätká nebudú hocikde. Nič také sa diať nebude. Naopak, budeme začínať pomaly.
Čo všetko vedia tréneri zistiť na základe diagnostiky: museli prei tento kurz prejsť nejakým špeciálnym školením?
Naši tréneri vedia urobiť základnú diagnostiku a zistiť, či majú klientky diastázu, alebo nie. Absolvovali na to špeciálne školenie. Je to dôležité, pretože musia posúdiť, či je vôbec vhodné, aby daná klientka už navštevovala tento kurz.
Dôležité je, že celý program sme navrhovali spolu s fyzioterapeutmi. Tí nám poradili, aké cviky sú vhodné a ktoré by sme naopak mali vynechať. Dokonca aj to, aké cviky môžeme dať klientkam cvičiť na doma.
A stále, ak by sa objavil prípad alebo komplikácia, ktorá by bola nad rámec našich schopností, sme v kontakte aj s fyzioterapeutickou klinikou, kam vieme klientky nasmerovať.
Monika Šichmák Bočová
- Vyštudovala právo a získala doktorát na univerzite Komenského v Bratislave.
- Ako bývala reprezentantka v modernej gymnastike a profesionálna akrobatka mala vždy blízko k športu.
- Po vysokej škole spojila svoju vášeň a lásku k športu s prácou snov a založila vlastný športový klub vzdušnej akrobacie.
- Aktuálne trénujú v troch Centrách vzdušnej akrobacie, kde vychovávajú mladé talenty vo vzdušnej akrobacii, ale hodiny majú aj pre širokú verejnosť a dospelých klientov, ktorí si radi prídu zašportovať a naučiť sa niečo nové a netradičné.
Bolo náročné nájsť hranicu medzi tým, ktoré akrobatické cvičenia sú vhodné aj po tehotenstve a ktoré je lepšie vynechať?
Cvičení na kruhoch aj plachtách je naozaj tak veľa, že to nebol problém. Sú ich tisíce, a asi nikto nepozná všetky.
Na kurz pre mamičky sme vybrali najmä cviky, ktoré sú zamerané na ruky a nohy.
Na bruško budeme cvičiť presne tie cviky, ktoré nám odporučili fyzioterapeuti a sú v tomto období vhodné a bezpečné.
Myslím, že sa nám podarilo prvky vyskladať tak, aby si mamina mohla zacvičiť a zároveň stále mala pod dohľadom bábätko, ktoré bude pri nej.
Počas rozcvičky vieme vytvoriť aj cviky, vďaka ktorým budú maminy interagovať s dieťatkom. Zároveň plánujeme v štúdiu vytvoriť aj detský kútik, kde sa budú môcť deti hrať s hračkami.
U nás sa nikdy necvičí s nejakým závažím. Aj ženám po pôrode sa hovorí, že by nemali zdvíhať závažia, ktoré sú ťažšie než bábätko, najmä ak sú po cisárskom reze.
Ak by bábätko veľmi chcelo byť počas cvičenia pri mamine, vieme vymyslieť také cviky, aby ich mohli vykonávať spolu.
Od koľkého mesiaca môže mamička zobrať bábätko a prísť si s ním zacvičiť k vám to štúdia?
To je veľmi závislé od toho, ako je na tom mamička po pôrode. Či mala klasický pôrod, rodila cisárskym rezom, alebo prebehla počas pôrodu nejaká iná, špecifická komplikácia.
Určite by som neodporúčala, aby k nám prišli skôr ako dva mesiace po pôrode. A to nielen pre spomínaný oddych, ktorý je potrebný, ale aj pre imunitu dieťaťa. Netreba to uponáhľať. Ale od troch až šiestich mesiacov sa k nám už môžu pridať.
Ak absolvovali pôrod cisárskym rezom, určite by som s takýmto cvičením nezačínala skôr ako po pol roku od pôrodu. Prvý polrok by som im odporúčala, nech cvičia cviky, ktoré im pri návšteve odporučí fyzioterapeut. Ak rodili prirodzeným spôsobom a cítia sa dobre, pokojne nech prídu aj skôr.
Mali ste voči tomuto projektu rešpekt?
Určite áno, najmä čo sa týka zdravotného hľadiska. Preto tréneri absolvovali špeciálne školenia spolu s RehabKlinik, fyzioterapeutickou klinikou, s ktorou spolupracujeme. Trénerov sme chceli čo najlepšie pripraviť na všetky situácie, ktoré by sa mohli udiať.
No za tie roky, čo fungujeme, máme veľa klientok, ktoré odchádzajú na materské dovolenky, mnohé z nich majú športový základ, a chcú sa po pôrode vrátiť cvičiť. Preto sme sa rozhodli, že urobíme maximum preto, aby sme im to umožnili.
Vedieme si štatistiku, každý mesiac nám otehotnie aspoň jedna klientka. Je to dané tým, že ženy, ktoré u nás cvičia, majú väčšinou od 25 do 35 rokov. A vždy nás teší, keď vidíme, že sa k cvičeniu u nás vracajú aj po pôrode, a darí sa nám budovať komunitu.
Verím, že cvičenie mnohým pomáha nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Sama viem, že po cvičení mám dobrý pocit, že som pre seba niečo urobila. Lepšia fyzická kondícia dokáže aj zvýšiť sebavedomie. Aj pre maminy je dôležité, aby sa cítili dobre vo svojom tele.
Samozrejme, je oveľa náročnejšie nájsť si čas na cvičenie, keď máte doma bábätko. Ale v správnom prostredí sa dá plnohodnotne cvičiť aj s ním.
V mnohých fitnescentrách nie je dovolené vziať so sebou dieťa. Preto je dôležité, aby vznikali špeciálne skupiny v štúdiách, kde budú môcť mamičky cvičiť aj s deťmi, a spoločne sa stretávať. Aby vôbec mali možnosť začať po pôrode s cvičením.