Pády sú u starších ľudí jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a tiež najčastejšou príčinou náhodnej smrti vo vyššom veku.
Často totiž vedú k nebezpečnými zlomeninám, medzi ktoré patrí aj zlomenina bedra. Tá je pre seniorov mimoriadne nebezpečná. Dôvodom je najmä to, že je spojená so stratou nezávislosti, zvýšenou zdravotnou či domácou starostlivosťou, ale aj so skoršou úmrtnosťou.
Údaje, ktoré zhromaždila Trinity College v Dubline, hlavnom meste Írska, hovoria, že približne 30 percent ľudí v tejto krajine, ktorí majú nad 70 rokov, každý rok spadne. A približne jeden z ôsmich pacientov príde v dôsledku pádu každý rok na pohotovosť.
Odborníci upozorňujú, že tým, ako sa predlžuje dĺžka života, zvýši sa v priebehu nasledujúcich desaťročí aj počet starších ľudí, ktorých život ohrozí pád. Preto je dôležité, aby vedci hľadali stratégie, ktoré znižujú riziko pádov a zároveň sa dajú použiť vo veľkej časti populácie.
Ako by mali v realite vyzerať?
Podľa novej štúdie, ktorú uverejnil odborný časopis The Journals of Gerontology, môže seniorom pomôcť aj taká jednoduchá vec, ako je prechádzka so psom.
Analyzovali dáta od tisícok seniorov
V štúdii írski vedci analyzovali údaje od viac ako štyritisíc účastníkov, ktorí mali nad 60 rokov.
Rozdelili ich do dvoch skupín. Prvú tvorili seniori, ktorí minimálne štyrikrát za týždeň vyšli von so psom. V druhej, kontrolnej skupine boli ľudia, ktorí so svojím domácim miláčikom buď nechodili pravidelne na prechádzky, alebo žiadneho nemali.
Na meranie ich mobility použili odborníci jednoduchý test, ktorý sa často používa na meranie pravdepodobnosti pádu u starších dospelých.
Okrem toho však všetci účastníci štúdie hlásili pád, prípadne strach z neho, na základe vlastného dojmu alebo skúsenosti.
Menej strachu aj pádov
Výsledky ukázali, že psičkári dokázali dokončiť test na mobilitu podstatne rýchlejšie, než kontrolná skupina.
Hlavné zistenia štúdie:
Ľudia, ktorí chodia pravidelne na prechádzku so psom, mali:
- výrazne lepšiu pohyblivosť,
- zníženú pravdepodobnosť pádov,
- menšiu pravdepodobnosť strachu.
Za najdôležitejší výsledok však vedci považujú to, že ľudia, ktorí pravidelne chodili so psom von, mali až o 40 percent nižšiu pravdepodobnosť, že zažijú nevysvetliteľné pády.
To však stále nie je všetko. U pravidelných psičkárov tiež odborníci zaznamenali aj o 20 percent menšiu pravdepodobnosť strachu z pádu.
A hoci to môže znieť ako nepodstatný údaj, práve strach je významný faktor, ktorý ovplyvňuje mnohých seniorov, keď sa rozhodujú, či vyjsť z domu, alebo sa pohybu radšej vyhnúť.

Podpora sociálnej interakcie aj fyzickej aktivity
Podľa írskych vedcov táto štúdia podčiarkuje, aký veľký potenciál môže mať prechádzka so psom, a to nielen z pohľadu fyzickej aktivity, ale aj sociálnej interakcie.
Obe tieto zložky sú pre seniorov veľmi dôležité, pretože môžu byť rozhodujúce pre udržanie nezávislosti v neskoršom živote.
Navyše štúdia zdôrazňuje, že je veľmi dôležité podporovať a rozvíjať aktivity, ktoré sú príjemné a zároveň počas starnutia zlepšujú zdravie.
„Táto štúdia ukazuje potenciálne výhody, ktoré môže starším ľuďom poskytnúť pravidelná prechádzka so psom. Pravidelní psičkári mali výrazne lepšiu pohyblivosť, zníženú pravdepodobnosť pádov a tiež menšiu pravdepodobnosť strachu,“ zhŕňa v tlačovej správe Trinity College v Dubline profesor Robert Briggs, jeden zo spoluautorov štúdie.
„Aj keď to môže byť čiastočne spôsobené zvýšenou fyzickou aktivitou, je pravdepodobné, že dôležitú úlohu zohráva aj zvýšená sociálna interakcia, ako aj spoločnosť psa. Pri práci v nemocnici vidíme, aké dôležité sú domáce zvieratá v živote starších ľudí, s ktorými sa stretávame,“ dodáva.
Zdroj: