Je to takmer dokonalý predátor. Niektorých zabije tým, že im pľúca naplní tekutinou. Iným ešte aj posledné zdravé časti pľúc zjazví tak, že úplne znemožní dýchanie.
Môže sa dokonca rozšíriť do mozgu, obličiek či chrbtice, alebo spôsobí náhle a nekontrolované krvácanie. Berie ľuďom chuť do jedla a spôsobuje extrémne bolesti brucha, ktoré vedú k prudkému úbytku hmotnosti. Podľahli mu Franz Kafka, George Orwell aj Fryderyk Chopin.
Zákerný predátor, o ktorom je reč, je mimoriadne odolná baktéria Mycobacterium tuberculosis, ktorá spôsobuje tuberkulózu. V roku 1882 ju objavil nemecký lekár a mikrobiológ Robert Koch.
Tuberkulóza zabíja ročne viac ľudí ako ktorékoľvek iné infekčné ochorenie. Zabila by ďalšie milióny, keby neexistoval systém výskumu a liečby v rozvojových krajinách. Ten získava najviac finančných zdrojov od Spojených štátov amerických a aktuálne je ohrozený administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Znamená to, že má tuberkulóza znovu dokorán otvorené dvere?
V texte sa dočítate:
- čo je tuberkulóza,
- aká je v súvislosti s tuberkulózou situácia na Slovensku,
- prečo hrozí, že počet prípadov celosvetovo narastie,
- a ako s tým súvisí politika Donalda Trumpa.
Vieme ju liečiť, no zomierajú milióny
Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré sa šíri vzdušnou cestou a zvyčajne napáda pľúca. Aby však k nakazeniu došlo, treba stráviť s infikovaným človekom dostatočne dlhý čas, v električke sa ňou za päť minút nenakazíte.
Slovenský Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie uvádza, že najviac ohrození sú ľudia v úzkom kontakte s nakazeným, osoby s oslabenou imunitou (významnú skupinu tvoria pacienti s AIDS) či s chorobami ako cukrovka, zaprášenie pľúc – silikóza, pacienti liečení dlhodobo kortikoidmi, podvyživené osoby, alkoholici, narkomani a zdravotnícki pracovníci v styku s ochorením.
Rafinovanosť infekcie však spočíva v tom, že nakazení hneď nemusia vykazovať známky ochorenia. Je preto dôležité rozlišovať medzi nákazou a samotným ochorením.