Rodičia malých detí počas starostlivosti o svoje ratolesti narazia na zásadnú otázku: Ako sa treba správne starať o ich vonkajšie pohlavné orgány?
U chlapcov je tento problém často dôvodom na návštevu urológa už v skorom veku. Sťahovať či nesťahovať predkožku? Ak áno, ako veľmi a kedy začať?
"Väčšinou sú to mamy, ktoré k nám so synmi chodia. Nevedia, ako s týmto problémom naložiť, boja sa," hovorí pre SME urologička Lívia Nízka.
Veľa z nich vystraší, že predkožka sa nedá u malých chlapcov len tak jednoducho stiahnuť cez žaluď penisu, často si hneď predstavujú, že ich dieťa preto skončí na operačnom stole. Podľa lekárky je však najdôležitejšia správna edukácia. Rodiča aj dieťaťa.
V texte sa dočítate:
- aký je rozdiel medzi fyziologickou a patologickou fimózou,
- kedy začať s preťahovaním predkožky u chlapcov,
- čo znamenajú presvitajúce biele hrčky pod pokožkou penisu,
- či majú rodičia dôvod báť sa aplikovania kortikoidných mastí,
- kedy je nutné pristúpiť k obriezke.
Do troch rokov je to bežný jav
Predkožka plní dôležité funkcie - v detstve najmä anatomickú ochranu pred mechanickým poškodením a podráždením močom a stolicou.
"Sekrét zo žliaz poskytuje aj lubrikačnú funkciu a pre látky v ňom obsiahnuté aj bariéru pri boji s infekčnými patogénmi," vysvetľuje Nízka.
V dospelosti pre svoje bohaté cievne zásobenie a inerváciu – prítomnosť dotykových receptorov – plní aj erotogénnu funkciu.
Jav, keď nie je možné prehrnúť predkožku cez žaluď pohlavného údu pre nepomer medzi priemerom predkožky a žaluďa, sa odborne nazýva fimóza. Avšak základným predpokladom správnej starostlivosti je rozlíšenie medzi fyziologickou a patologickou fimózou.
Lívia Nízka
- je vedúcou lekárkou v urologickej ambulancii a JZS v odbore urológia v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu.
Fyziologická fimóza sa vyskytuje pri narodení a vo všeobecnosti ustupuje s vekom. Je to normálny stav, pri ktorom je vnútorná časť predkožky priľnutá k žaluďu, a preto sa nedá stiahnuť.
Takmer u 50 percent chlapcov sa dá predkožka po roku od narodenia už zatiahnuť úplne a 90 percent chlapcov tento stav dosiahne, kým dovŕšia tri roky.
"Takisto prítomnosť tzv. balónika – nafukovania predkožky pri močení, nie je patologickým javom, ak nie sú prítomné opakujúce sa infekcie močových ciest," hovorí urologička.
Moderné medicínske prístupy hovoria o tom, že predkožka by sa nemala sťahovať dovtedy, kým sa to nedá urobiť ľahko a bez väčšieho odporu.
"Odporúčam začať od narodenia – jemne potiahnuť, pokiaľ ide, ale skôr ide o edukáciu rodiča – aby sa nebál manipulovať s predkožkou a aby si aj dieťa postupne zvyklo, že hygiena je dôležitá, a aby sa nebálo, že si ublíži," dopĺňa urologička.
V prvých rokoch života postačuje jemné stiahnutie počas výmeny plienky alebo jemne, nenásilne napínať predkožku cez žaluď v kúpeli v teplej vode, aby nedošlo k natrhávaniu a poraneniu. Po stiahnutí by sa predkožka mala pretiahnuť cez žaluď a vrátiť sa do normálnej polohy.

Rodič niekedy skôr ublíži, než pomôže
Aj napriek tomu, že sa s fyziologickou fimózou rodí väčšina chlapcov, niektorí odborníci mali v minulosti nutkanie naprávať chlapčenský genitál vo veľmi útlom veku do takej podoby, aby sa čo najviac podobal tomu dospelému.