Stalo sa vám, že ste sa pokúšali sústrediť a zrazu vám z ničoho nič začalo šklbať okom? Prvé tiky ste si možno ani nevšimli, ale zrazu ste si uvedomili, že sa opakujú, zintenzívňujú a nechcú prestať? Alebo zrazu odzneli a o pár dní sa vrátili?
Tik v oku, odborne nazývaný myokýmia, je nepríjemný, ale väčšinou neškodný jav. S mimovoľnými zášklbmi svalu okolo oka, často v oblasti viečka, sa v priebehu života stretol už takmer každý.
Ako dlho môže tik trvať? A kedy je to príznak niečoho vážnejšieho a nemali by ste ho ignorovať? Dá sa jednoducho zastaviť?
Potrápia najmä medikov
Každý pohyb nášho tela riadi vzťah medzi mozgom a svalmi – platí to aj pre jemné svaly, ktoré ovládajú očné viečka.
Pri myokýmii sa cez postihnutý sval orbicularis oculi, priamo zodpovedný za zatváranie očných viečok, šíria spontánne jemné a kontinuálne kontrakcie. Najčastejšie sa začne samo od seba mykať dolné viečko.
Hoci odborníci ešte neprišli na presnú príčinu, kedy a prečo sa tak deje, medzi najčastejšie spúšťače tohto javu zaradili:
- pocit únavy a suchých očí,
- nadmernú konzumáciu kofeínu,
- pocit úzkosti či podráždenia,
- pitie alkoholu,
- fajčenie,
- pohľad na jasné svetlo.
Zvyčajne sa tik vyskytuje u zdravých ľudí. V odborných kruhoch sa mu hovorí aj „choroba študentov medicíny“, a to práve pre frekvenciu, s akou postihuje mladých medikov. Potrápiť ich vie najmä pred skúškami, v období intenzívneho štúdia, uvádza jedna z vedeckých štúdií.
Jeden z mylných názorov je, že tiky v oku signalizujú zhoršenie zraku a potrebu okuliarov, či dokonca blížiacu sa stratu zraku. Vo väčšine prípadov sú zášklby očných viečok neškodné, bývajú mierne a nijak neovplyvňujú videnie.
Kedy vyhľadať pomoc odborníka
Ak vás naozaj obťažujú, zvyčajne môžete "neposednému" oku pomôcť teplým obkladom, kvalitným spánkom alebo aktivitou na odbúranie stresu, napríklad cvičením.
Odporúča sa tiež obmedziť alkohol a prestať fajčiť, pri pobyte na ostrom slnku je dobré nosiť slnečné okuliare. Tiky môžu trvať minúty aj hodiny, v prípade, že sa stanú chronickými, hovoríme dokonca o dňoch.
Existujú však aj niektoré neurologické problémy, ktoré môžu spôsobiť kontrakciu svalov očných viečok, ako je blefarospazmus a hemifaciálny kŕč .
Blefarospazmus zväčša postihuje starších pacientov a zášklby v tomto prípade trvajú oveľa dlhšie a sú kŕčovitejšie ako bežný tik v oku, očné viečka sa pritom často veľmi silno zovierajú. Symptómy ešte viac zhoršuje chôdza alebo jasné, blikajúce svetlo či zafajčený vzduch.
Až u dvoch tretín pacientov sa ochorenie pre vysokú frekvenciu rozvinie do funkčnej slepoty a dlhodobých sťahov očných viečok.
V prípade hemifaciálneho spazmu ide o neurologickú poruchu, ktorá spôsobuje mimovoľné svalové zášklby (kŕče) na jednej strane tváre.
Kontaktovať svojho obvodného lekára alebo očného lekára treba, ak:
- zášklby nezmiznú v priebehu jedného týždňa,
- spôsobia, že sa úplne zatvorí očné viečko,
- rozšíria sa aj do iných častí tváre,
- spozorovali ste začervenanie, opuch alebo výtok z oka,
- horné viečko je ovisnuté.
Ak spolu zo zášklbmi oka pociťujete aj niektorý z nasledujúcich príznakov, mohlo by ísť o mozgovú príhodu alebo iné neurologické problémy:
- náhla a silná bolesť hlavy,
- zmeny videnia,
- ťažkosti s rozprávaním,
- slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tváre alebo tela,
- strata rovnováhy.
V takýchto prípadoch je pre včasné vyhodnotenie a vhodný zásah životne dôležité vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.