Niekto má široký miechový kanál a môže mať priestor, kam môžu platničky ustupovať. Nič necíti, lebo "materiál" má kam uhnúť, až kým to rupne a potom má veľký problém. Teda sú situácie, keď je človek bez príznakov, upozornení.
Zvyčajne však chrbát na dlhé a nesprávne sedenie "brble" od začiatku. Treba ho počúvať, vysvetľuje v rozhovore fyzioterapeutka LUCIA MERCEKOVÁ, ktorá sa problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu venuje 30 rokov. Hovorí o tom, ako sa správať v kancelárii, aby ste si pri sedavom zamestnaní nezničili chrbát.
Čo sa deje s chrbticou človeka, ktorý pracuje osem hodín v kancelárii pri počítači?
Dôsledkom nevhodného sedenia dochádza k svalovému rozladeniu, preťaženiu, ale aj ku skráteniu svalov. A tým sú opakované rôzne skoliotické držania tela, ktoré môžu viesť až ku skolióze.
Ak sa človek pri sedení napríklad opiera o jednu stranu, "navezie" sa za myškou, vytvorí si skrivenie chrbtice v bočnom smere, prípadne môže začať aj rotovať. Vytvorí si 3D deformitu.
Prichádzajú bolesti, ktoré majú určité štádiá. Môže ísť o bolesť iba v krížovej oblasti, prípadne o bolesť s vyžarovaním do dolnej končatiny. V končatinách môže začať brnieť, mravčiť či páliť. Môže prísť k strate citlivosti či pohyblivosti.
Niekedy to býva zlomové, že človek dlho necíti nič a potom naraz príde moment, keď je to katastrofa.
Od čoho to závisí?
Od toho, akú má človek predispozíciu, napríklad aký má široký miechový kanál. Niekto môže mať priestor, kam môžu platničky ustupovať. Nič necíti, lebo "materiál" má kam uhnúť, až kým to rupne a potom má veľký problém.
Teda sú situácie, keď je človek bez príznakov, upozornení. Obyčajne však chrbát "rozpráva" od začiatku. Brble, že niečo nie je v poriadku. Len to treba vedieť preložiť do našej reči a spraviť niečo proti tomu.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
- Ako si pomôcť na dlhom mítingu?
- Sú firmy ochotné investovať do ergonomického sedenia?
- Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri sedení?
- Ako by malo vyzerať ergonomické sedenie pri počítači?
Čo môže teda človek v kancelárii robiť?
Je dobré robiť si pracovné prestávky. Sú programy, ktoré si človek môže nainštalovať do počítača, ktoré ho raz za hodinu zhasnú a povedia, že sa treba postaviť, prejsť, zakloniť, spraviť si desať drepov. Proste preťať to statické zaťaženie. Stačí, keď prestávka trvá pár minút.
Kompenzačné cvičenia si môže človek urobiť počas telefonovania, prípadne keď ide na toaletu. Ak má problém cvičiť v otvorenom priestore, zacvičí si napríklad na WC. Niektoré firmy už majú v súčasnosti malú miestnosť, kde je rebrina, zavesené kruhy, žinenka, lopta. Zamestnanec tam môže prísť, pocvičiť si.
Tiež by človek nemal byť lenivý a vždy keď príde do roboty s laptopom, dať si ho do docku, pripojiť ho k monitoru. Často vo firmách majú ľudia k dispozícii rôzne vybavenie, ale nepoužívajú ho, lebo je to pre nich spomaľujúce, zaťažujúce. Napríklad si nepripoja laptop do docku, ak vedia, že o dve hodiny majú míting a budú si ho musieť zobrať so sebou.
Druhá vec je potrápiť sa s výškou monitora. Ak už sa nedá vytiahnuť vyššie, treba ho podložiť. Ak chcem používať laptop ako monitor, treba si ho položiť na podložku a pripojiť si externú klávesnicu. To je najlacnejšie riešenie, ako mať monitor v úrovni očí.
Čo ak som na mítingu, porade, ktorá trvá hodiny?