Zatiaľ čo väčšina ľudí už počula o tom, že rakovina má niekoľko štádií a najhoršie je to posledné - štvrté, v ktorom sa choroba šíri a napáda životne dôležité orgány, mnohí ľudia nevedia, že existuje aj včasné štádium rakoviny.
Je známe ako štádium 0.
Majú toto štádium všetky typy rakoviny? Čím sa odlišuje od ostatných štádií a prečo sú pravidelné prehliadky pravdepodobne jediným spôsobom, ako nulté štádium rakoviny možno zachytiť?
V čom je nulté štádium iné
Hoci niekedy môže byť určovanie štádií rakoviny zložitejšie, odborníci sa najčastejšie riadia systémom TNM pre klasifikáciu zhubných nádorov, ktorú zostavil v 40. rokoch minulého storočia francúzsky onkológ Pierre Denoix.
Ide o diagnostickú metódu, ktorú onkológovia aj dnes používajú na identifikáciu veľkosti a umiestnenia nádoru a toho, ako ďaleko sa rakovinové bunky rozšírili po celom tele.
Štádium 0 sa vyskytuje len pri niektorých druhoch rakoviny — označuje karcinóm in situ, teda veľmi skoré štádium. Znamená to, že niekde v tele boli identifikované abnormálne bunky (niekedy nazývané aj prekancerózne), ktoré "sedia" len na mieste svojho vzniku a ešte sa nezačali šíriť do okolia.

Je to tzv. neinvazívny nádor, ktorý však bez liečby môže prerásť do invazívneho štádia. Riziko sa líši v závislosti od typu a lokalizácie nádoru a vo všeobecnosti vzniká z genetických zmien alebo mutácií v epitelových bunkách.
Existuje mnoho rôznych typov rakoviny v štádiu 0 v závislosti od druhu tkaniva, v ktorom sa začalo tvoriť. Americký Národný inštitút pre rakovinu (NCI) zmieňuje najmä tieto:
- adenokarcinóm in situ (krčka maternice, pľúc, hrubého čreva),
- duktálny karcinóm in situ (prsníka),
- spinocelulárny karcinóm in situ (kože, úst a hrtana).
Pri mnohých iných rakovinách, ako sú napríklad niektoré leukémie, lymfómy alebo rakoviny mozgu, sa štádium 0 vôbec neuvádza.