Začalo sa to nenápadne. Jedným bielym vlasom. Postupne mu ich bledlo čoraz viac, rovnako sa odfarbovali aj malé plochy pokožky na jeho hlave.
Najskôr si to nevšímal, no keď sa z malých fliačikov stávali veľké mapy, ktoré sa rozširovali aj na čelo, spozornel a návštevu lekára už neodkladal.
Marek Blaho bol čerstvý dvadsiatnik, keď mu diagnostikovali chorobu, o ktorej nikdy predtým nepočul. Kožný lekár mu oznámil, že má vitiligo a patrí približne medzi jedno až dve percentá ľudí na svete, ktorí týmto ochorením trpia.
Z jedného dňa na druhý začala jeho koža strácať pigment. Večer išiel spať a ráno sa zobudil s novými nevzhľadnými bielymi fľakmi. Ochorenie postupovalo najmä počas prvých mesiacov.
Koža ho síce nebolela, zabrať dostávala najmä jeho psychika. O čo pri ochorení zvanom vitiligo ide a ako sa dá liečiť?
Kortikosteroidy aj fototerapia
Hoci je tento stav najviditeľnejší a často emocionálne najničivejší u ľudí s tmavou farbou pokožky, aj na koži Európanov zanecháva vitiligo mapy, ktoré priťahujú pohľady.
„Raz za čas sa mi objaví na tele nový fľak. Najviac viditeľné sú vo vlasoch, pod pazuchami a na prstoch,“ hovorí dnes Blaho, ktorý s vitiligom žije už osem rokov.
Príčina prepuknutia tohto ochorenia nie je úplne známa, odborníci ho však zaraďujú k autoimunitným ochoreniam.
„Z väčšej miery sa predpokladá, že rolu zohráva genetika a gény, ktoré sú viazané na stratu pigmentu. Spojitosť je aj s určitými inými ochoreniami v rodine, typické je ochorenie štítnej žľazy. Býva aj spojitosť so zápalmi očí, ale úplne presne sa to nedá povedať,“ hovorí dermatovenerológ Juraj Hegyi z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie v Bratislave.

Tak ako väčšina autoimunitných ochorení, aj vitiligo je získané ochorenie. Deti sa zriedkavo narodia postihnuté, hoci môžu byť geneticky náchylné na rozvoj tohto ochorenia. Najčastejšie sa diagnostikuje u mladých dospelých medzi desiatym a tridsiatym rokom života.
Na liečbu sa často používajú lokálne kortikosteroidy, ktoré majú v širokej verejnosti veľmi zlú povesť, najmä pre nekompletné informácie, ku ktorým sa ľudia vedia dostať.
„Zneužívanie a dlhodobé používanie kortikosteroidov nie je správne ani dobré, ale treba povedať, že keď sa v 60. rokoch minulého storočia objavili, boli používané rádovo tisíc-, možno až desaťtisíckrát silnejšie lieky, ako teraz, keď už tomu rozumieme inak. Krátkodobo sa dajú použiť aj v tomto prípade na akútne zastavenie,“ vysvetľuje.
Dobré skúsenosti má aj s používaním lokálnych liekov, tzv. kalcineurínových inhibítorov a často sa využíva aj UVA a UVB fototerapia, ktorá pomáha stimulovať tvorbu melanocytových buniek, a tým podporuje aj zvýšenú produkciu melanínu, ktorý je zodpovedný za prirodzenú pigmentáciu pokožky.
V závažnejších prípadoch môže byť indikovaná invazívnejšia liečba, napríklad transplantácia pigmentových buniek.
„To so sebou prináša dosť komplikácií, pacienti veľmi často nie sú dôslední v starostlivosti a dochádza k zhoršeniu stavu,“ vysvetľuje Hegyi.
Marek Blaho v minulosti podstúpil práve liečbu fototerapiou v spojení s morskou vodou, ktorá však v jeho prípade veľmi nezaberala.