Vyzerá ako veľký počítač na kolieskach. Má ovládací panel s množstvom tlačidiel a aj ručnú sondu, pomocou ktorej sa na jeho obrazovke v reálnom čase ukazuje obraz vnútorných štruktúr tela – orgánov, ciev či svalov.
Väčšina ľudí si ultrazvukové vyšetrenie spája s tehotenstvom, no sonografia je aj v pediatrii jedným z najšetrnejších vyšetrení, hoci nebýva súčasťou bežných pediatrických ambulancií.
Je to najmä preto, že správna interpretácia obrazov je náročná, keďže detské orgány sú menšie, ich vývoj sa rýchlo mení a patológie môžu vyzerať inak než u dospelých. Väčšina ultrazvukov sa preto robí na špecializovaných rádiologických alebo sonografických pracoviskách.
„Ultrazvuk je v rukách skúseného rádiológa mimoriadne účinný nástroj,“ hovorí rádiologička Ivana Barakat.
Aké ochorenia a problémy dokáže u detí odhaliť?
Je detská sonografia bezpečná?
Hoci je ultrasonografia neoddeliteľnou súčasťou modernej pediatrickej diagnostiky, rádiológov, ktorí sa venujú detskej sonografii, stále nie je na Slovensku veľa a rodičia zvyčajne čakajú na vyšetrenia niekoľko týždňov.
„Detská sonografia je veľmi bezpečná diagnostická metóda. Je to preto, že nepoužíva ionizujúce žiarenie ako napríklad röntgen alebo CT vyšetrenie. Nezaťažuje detský organizmus, vyšetrenie je rýchle, bezbolestné a bezpečné pre pacientov,“ hovorí Barakat, ktorá pôsobí v Pediatrickom centre Bezručova v Bratislave.

Ultrazvukové vyšetrenie využíva zvukové vlny, ktoré ľudské ucho nepočuje, a pomocou nich vytvára obraz vnútra tela. Takéto vyšetrenie nespôsobuje vedľajšie účinky a vykonáva sa zvyčajne bez špeciálnej prípravy.
Ultrazvuk preniká cez tkanivá, ale nepoškodzuje ich, nespôsobuje štrukturálne zmeny v bunkách. Väčšina vyšetrení sa realizuje v ľahu, rodič môže byť počas vyšetrenia pri dieťati, čo je často napríklad pri röntgene nemožné.
V niektorých prípadoch dokáže ultrazvuk urýchliť diagnostiku niektorých ochorení a pomôcť začať včasnú a presnú liečbu. Len Národný ústav detských chorôb ročne realizuje viac ako 17-tisíc ultrazvukových vyšetrení.
Kedy dieťa potrebuje ultrazvukové vyšetrenie?
Príznaky u detí bývajú často nejasné a rýchlo sa menia. Vďaka využitiu moderných sonografických technológií môžu lekári včas a bezpečne vyhodnotiť zdravotný stav dieťaťa.
„Okrem preventívnych vyšetrení (napr. vyšetrenie bedrových kĺbov, pozn. red.), ktoré sú rozhodujúce pri sledovaní vývinu dieťaťa a pomáhajú včasne odhaliť akékoľvek odchýlky či zdravotné ťažkosti, je sonografia dôležitá aj z diagnostického hľadiska,“ hovorí pediatrička Jana Görcsová.
Bolesti brucha a teploty sú podľa jej slov veľmi častým príznakom veľkého spektra detských chorôb. Väčšinou sú nezávažné, no v niektorých prípadoch môžu byť vážne.
„Napríklad pri zápalových ochoreniach gastrointestinálneho alebo močového trakru môže práve sonografia diagnostiku urýchliť a spresniť,“ dodáva.
Aj Barakat hovorí, že včasná diagnostika, ktorú sonografia poskytuje, je pre pediatra veľmi dôležitá, aby vedel nastaviť ďalšiu liečbu, prípadne dieťa posla na vyšetrenie do iných odborných ambulancií.

Vyšetrujú sa orgány ako pankreas, pečeň, žlčník, veľké cievy v bruchu, močový mechúr aj obličky.
„Iné spektrá využitia sú rôzne zápalové ochorenia v brušnej dutine či rôzne hrčky po celom tele, ktoré vystrašia rodičov. Väčšinou to bývajú nezávažné zväčšené lymfatické uzliny, no niekedy to môžu byť aj závažné diagnózy, ktoré končia onkologickými ochoreniami. Včasná sonografická diagnostika je veľmi dôležitá na zúženie spektra možností,“ hovorí Barakat.
Dodáva, že sonograficky sa dajú vyšetriť takmer všetky časti tela od hlavy až po päty, napríklad aj pri úrazoch, keď sú natrhnuté šľachy či svaly.
Typy sonografických vyšetrení
V rámci špecializovanej ambulancie je možné u detí realizovať celý rad sonografických vyšetrení:
USG brušnej dutiny a malej panvy – na diferenciálnu diagnostiku bolestí brucha a horúčky, podozrenie na zápal slepého čreva, zápal močových ciest či gynekologické problémy u dievčat.
USG žlčníka a funkčné vyšetrenie žlčníka – napríklad pri tráviacich ťažkostiach, nevoľnosti alebo bolesti po jedle.
USG močového ústrojenstva – vyšetrenie obličiek, močového mechúra a močovodov, často pri opakovaných infekciách močových ciest.
Dopplerografia renálnych artérií – umožňuje zachytiť poruchy prekrvenia obličiek, ktoré môžu byť príčinou vysokého krvného tlaku.
Dopplerografia ciev (žil a artérií končatín, krku) – dôležitá pri podozrení na zápalové ochorenia, trombózu či vrodené cievne poruchy.
USG štítnej žľazy, mäkkých tkanív krku, lymfatických uzlín – vhodné napríklad pri zväčšených uzlinách, podozrení na infekcie alebo poruchy metabolizmu.
USG skróta, semenníkov a nadsemenníkov – nevyhnutné pri bolestiach či opuchoch v oblasti genitálií.
USG prsníkov a axíl – využívané najmä u dospievajúcich dievčat pri bolestiach alebo hmatných nálezoch v oblasti hrudníka.
USG bedrových kĺbov (screening dysplázie) – vykonáva sa preventívne u dojčiat na vylúčenie alebo potvrdenie vývojovej dysplázie bedrových kĺbov, ktorá môže viesť k poruchám chôdze či poškodeniu kĺbov v neskoršom veku.
USG mozgu cez fontanelu – umožňuje hodnotenie štruktúr mozgu u dojčiat prostredníctvom otvorenej veľkej fontanely, používa sa napríklad pri podozrení na krvácanie, hydrocefalus alebo iné vývojové abnormality.
USG pre diagnostiku gastroezofageálneho refluxu (GER) – neinvazívne funkčné vyšetrenie zamerané na hodnotenie spätného toku obsahu zo žalúdka do pažeráka, často indikované u dojčiat s častým grckaním, plačlivosťou alebo problémami s kŕmením.
Zdroj: Pediatrické centrum Bezručova