Hoci zásady dobrej dentálnej hygieny poznáme všetci, s ich dodržiavaním je to už ťažšie. Zubní lekári dennodenne vidia následky zlých návykov – zničené zubné skloviny, zapálené ďasná a hlboké kazy, ktorým sa dalo vyhnúť.
Vďaka svojej praxi presne vedia, ktoré chyby sa nevyplácajú a čo všetko vedie k nenápadnému, no nezvratnému poškodeniu chrupu – práve preto je väčšina z nich k vlastným zubom mimoriadne opatrná a šetrná.
Viacerí profesionáli zo zubárskeho kresla pre SME odhaľujú, ktoré návyky zubom škodia a čo by svojmu chrupu nikdy neurobili:
1. Nikdy by nevynechali preventívnu prehliadku
"Preventívna prehliadka je jeden z najdôležitejších krokov k zdravému úsmevu. Prísť k zubnému lekárovi až keď nás niečo bolí, môže byť často pre záchranu zubu neskoro," hovorí zubná lekárka Michaela Gurská.
Deti a dorast do 18 rokov majú dokonca podľa zákona nárok na dve preventívne prehliadky ročne, dospelí na jednu. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií však v minulom roku absolvovalo prevenciu ústnej dutiny len 46,7 percenta dospelých.
Aj Slovenská komora zubných lekárov zdôrazňuje, že práve preventívne prehliadky sú jedným zo štyroch základných pilierov, na ktorých stojí prevencia ochorení ústnej dutiny.
Ďalšími sú výživa s obmedzeným príjmom cukru, správne vykonávanie ústnej hygieny a posilnenie zubnej skloviny lokálnou aplikáciou fluoridových a remineralizačných prípravkov.

2. Nikdy by svoje zuby nevystavili domácim "bieliacim trikom"
Väčšina z nás túži po dokonale bielych zuboch. Na internete je množstvo "zaručene osvedčených tipov", ako žiarivý chrup dosiahnuť pomocou vecí, ktoré má každý bežne doma v polici - napríklad citrón a sódu bikarbónu.
"Skúšať bielenie pomocou sódy bikarbóny a citrónu je veľmi nebezpečné a vaše zuby sa vedia nenávratne poškodiť," vystríha Gurská.
Pozor si podľa nej treba dávať aj na voľne dostupné bielenia či abrazívne zubné pasty.
Zubárka Ivana Šulja upozorňuje, že bielenie často ponúkajú aj rôzne salóny krásy a na trhu je množstvo necertifikovaných prípravkov, ktoré sa dajú objednať online.
"Bielenie je krásna estetická záležitosť, ale netreba ju brať na ľahkú váhu. Je veľmi dôležité zveriť sa do rúk zubnému lekárovi, ktorý si vždy pred bielením zistí, či ste vhodný pacient a či vám viac neuškodí, ako pomôže," dopĺňa.
Pred bielením zubov doma pomôckami bez odborného dohľadu vystríha aj zubná lekárka Lenka Blahová.
"Na internete sú reklamy o bieliacich prípravkoch, ktoré dokážu 'zázraky' na počkanie, ale často sú to látky, ktoré môžu vážne poškodiť sklovinu, ale aj ďasná. Zdravé zuby si vyžadujú starostlivosť a rešpekt, a preto je dôležité konzultovať všetky zákroky so skúseným odborníkom," odporúča.
3. Nikdy by nevynechali pravidelné každoročné röntgenologické snímky
Podľa Gurskej je aj RTG vyšetrenie neoddeliteľnou súčasťou preventívnej prehliadky.