SME

Deťom, ktoré sa rodia s nedostatkom vitamínu D, hrozí viac mentálnych porúch

Zdravie mozgu a vitamín D so sebou úzko súvisia, naznačujú vedci.

Deti narodené s nedostatkom vitamínu D môžu byť vystavené vyššiemu riziku duševných porúch, zistila nová štúdia. Deti narodené s nedostatkom vitamínu D môžu byť vystavené vyššiemu riziku duševných porúch, zistila nová štúdia. (Zdroj: Pexels)

Za posledné roky sa nahromadilo množstvo vedeckých dôkazov o tom, že nízka hladina vitamínu D môže súvisieť s rôznymi zdravotnými problémami.

Dôležitou témou súčasného výskumu je aj úloha vitamínu D pri ochrane zdravia matky a správnom vývoji plodu. Okrem toho, že pomáha predchádzať krivici a problémom s kosťami, čoraz viac sa ukazuje jeho význam pre duševné zdravie a správne fungovanie mozgu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Austrálski vedci najnovšie prišli s tvrdením, že deti, ktoré sa už rodia s nízkou hladinou vitamínu D, majú vyšší predpoklad rozvinutia duševných porúch, ako sú autizmus, schizofrénia a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z dosiaľ najväčšej štúdie svojho druhu, ktorá analyzovala vzorky od 70-tisíc ľudí narodených v rokoch 1981 a 2005 v Dánsku.

„Nemyslíme si, že vitamín D v dospelosti má niečo spoločné s týmito poruchami. Hovoríme o nízkej hladine vitamínu D počas raného vývoja mozgu,“ hovorí o zisteniach profesor John McGrath z Queenslandskej univerzity.

Súvisiaci článok Cukrovka v tehotenstve môže spôsobiť rozvoj ADHD u detí, ukazuje nová štúdia Čítajte 

Plod nemá prístup k slnku

Nedostatok vitamínu D je celosvetovo uznávaným problémom verejného zdravia, napriek tomu, že sa mu dá predísť. Najlepšie kombináciou troch vecí - hlavným zdrojom je pobyt na slnku, ďalej strava bohatá na vitamín D (mastné ryby, červené mäso, pečeň, vaječné žĺtky) a aj jeho pravidelné užívanie v podobe výživového doplnku.

Hoci sa názory odborníkov mierne líšia v tom, akú vysokú dávku denne potrebujeme (závisí to aj od veku, zdravotného stavu či životného štýlu), všetci sa zhodujú na tom, že je kľúčovou živinou pre zdravie. Pomáha udržiavať silu kostí, fungovať svalom aj imunitnému systému.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z dôvodov, prečo sa zdravotnícke inštitúcie rozchádzajú v názoroch na odporúčané množstvo vitamínu D, je, že sa snažia nájsť rovnováhu medzi pozitívnym účinkom slnečného žiarenia na jeho tvorbu a rizikom vzniku rakoviny kože.

Keďže plod, kým sa vyvíja v maternici, neprichádza do kontaktu so slnečným svetlom, hladina vitamínu D, ktorú má dieťa pri narodení v tele, pochádza výlučne od matky.

Súvisiaci článok Nebude to bolieť? Vyšetrenie ultrazvukom pomáha pediatrom urýchliť diagnostiku Čítajte 

Nová austrálska štúdia naznačuje, že optimálna hladina v ranom veku je dôležitá nielen pre budovanie silných kostí, ale aj pre budovanie zdravého mozgu.

McGrath však zdôrazňuje, že poruchy duševného zdravia sú multifaktoriálne a nesúvisia len s vitamínom D. Úlohu pri ich vzniku zohrávajú aj genetické a environmentálne faktory, komplikácie pri pôrode či traumy z detstva.

SkryťVypnúť reklamu

S prenatálnym nedostatkom vitamínu D sa však spája aj ďalšie množstvo nepriaznivých zdravotných následkov pre plod a novorodenca - napríklad zvýšené riziko predčasného pôrodu, potratu či nízkej pôrodnej hmotnosti.

Závažné riziko predstavuje aj neonatálna hypokalcémia, nízka hladina vápnika v krvi, ktorá môže byť nebezpečná, ak sa nelieči, pretože vápnik je dôležitý pre správnu činnosť svalov, nervov a srdca.

Viac déčka, menej porúch

Štúdia, ktorú austrálski výskumníci publikovali v časopise The Lancet Psychiatry, analyzovala hladiny vitamínu D vďaka krvným kvapkám uchovávaným na filtračnom papieri z novorodeneckých screeningov. Ide o odber krvi z päty, ktorý sa bábätkám robí medzi tretím a piatym dňom života.

Údaje z náhodného výberu dánskej populácie bez duševných porúch porovnali s údajmi ľudí s autizmom, schizofréniou, ADHD, depresiou, bipolárnou poruchou a mentálnou anorexiou.

SkryťVypnúť reklamu

Zistenia naznačujú, že ak je vitamín D skutočným kauzálnym faktorom pre rozvoj duševných porúch, dalo by sa zabrániť 15 percentám prípadov schizofrénie, deviatim percentám prípadov ADHD a piatim percentám prípadov autizmu v prípade, ak by všetci účastníci mali ako novorodenci hladinu vitamínu D vyššiu než 21 nanomolov na liter krvi.

Optimálna hladina pri narodení sa pohybuje v rozmedzí od 75 do 125 nanomolov na liter.

Tieto odhady sú však založené len na ľuďoch žijúcich v Dánsku. V rôznych oblastiach sveta sa preto môžu líšiť, upozorňujú aj autori štúdie.

Ich zistenia však podporujú hypotézu, že optimalizácia hladiny vitamínu D by u novorodencov mohla znížiť výskyt rôznych neurovývinových porúch.

Väčšina krajín Európskej únie odporúča tehotným a dojčiacim ženám užívanie vitamínu D. Odporúčané dávky sa však môžu líšiť v závislosti od toho, ako sa stravujú, koľko času trávia na slnku a aký prístup k prevencii uprednostňujú zdravotnícke inštitúcie v konkrétnych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1016/S2215-0366(25)00099-9

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 933
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 065
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 000
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 052
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 694
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 593
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 351
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 338
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu