Ženy s ryšavými vlasmi vydržia bolesť statočnejšie než blondíny či brunetky, vyplýva z výskumu, ktorý uskutočnili vedci z Edinburskej univerzity. Tím na čele s profesorom Ianom Jacksonom sa teraz snaží nájsť gén, ktorý je zodpovedný za túto odlišnosť, v nádeji, že prispeje k vývoju nových anestetík. Červenovlásky majú výrazne zvýšený prah bolesti a na potlačenie určitých bolestí im stačí nižšia dávka anestetík ako ostatným ženám, hovorí profesor Jackson. To však neplatí o ryšavých mužoch.
K pozoruhodnému zisteniu prišiel vďaka experimentom na "červenovlasých" myšiach, ktoré majú podobné genetické usporiadanie. "Červenovlasé" myši majú chĺpky skôr žltej než červenej farby, no majú rovnako zvýšený prah bolesti ako ich sivé kolegyne.
Cieľom výskumu je nájsť biochemické cesty, ktoré by viedli k vývoju lepších spôsobov boja proti bolesti. Pomohlo by to najmä pri liečbe chronických bolestí, ako napríklad pri rakovine, ktorá je stále veľmi náročná. Bolesti pri rakovinových ochoreniach sa podľa profesora dajú len veľmi ťažko regulovať a ľuďom chýbajú v tejto oblasti spoľahlivé lieky.
K určitému pokroku v tomto smere sa podarilo dospieť už Jeffreymu Mogilovi z McGill University v kanadskom Montreale. Ten identifikoval zmutovanú verziu génu zvaného melanokortín-1 (Mc1r), ktorý sa nachádza u ľudí s ryšavými vlasmi a svetlou pokožkou. Vďaka nemu sú ženy s takouto fyzickou dispozíciou - nie však muži - odolnejšie proti bolesti. (tasr)