SME

Polovici infarktov sa dá zabrániť správnou liečbou

Každú minútu zomrie v Európe deväť ľudí na srdcovocievne ochorenie. Každých 42 sekúnd zomrie niekto v Európe na infarkt. Vyzerá to, že sa týmto chorobám nikdy nevyhneme. Čo robíme neustále zle?

FOTO - ARCHÍV SME

Každú minútu zomrie v Európe deväť ľudí na srdcovocievne ochorenie. Každých 42 sekúnd zomrie niekto v Európe na infarkt. Vyzerá to, že sa týmto chorobám nikdy nevyhneme. Čo robíme neustále zle?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príčiny sú banálne: Máme málo pohybu, priveľa jedla, fajčenia, cholesterolu a neuveriteľne veľa stresu. To všetko škodí nášmu srdcu viac, ako sme si ochotní pripustiť. Avšak aj lekári pripúšťajú, že liečba kardiovaskulárnych chorôb nie je taká, aká by mala byť.

"Iba 50 percent z liečených je liečených správne, dokonca ani pacienti, ktorí prekonali akútny infarkt myokardu alebo iné ochorenie, nedostávajú podľa štatistík kvalitnú a adekvátnú liečbu," hovorí MUDr. Andrej Dukát, prednosta 2.internej kliniky v Bratislave. Na Slovensku sú srdcovocievne ochorenia príčinou takmer 56 percent všetkých úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozí pandémia infarktov?

Jeden z významných lekárov v roku 1847 povedal: "Keď zoberieme do úvahy, koľko pozornosti sme doteraz venovali problémom kardiovaskulárnych chorôb, som presvedčený, že o 10 -15 rokov bude tento problém vyriešený."

Takto citoval na konferencii o kardiovaskulárnych chorobách v Štokholme svojho kolegu z 19. storočia výskumný pracovník dr. Allan Gaw. "Prešlo takmer 160 rokov a dodnes tento problém nie je vyriešený, prerastá nám cez hlavu, pritom každý pracovný deň ide na vývoj liekov 15 miliónov dolárov."

Vedci a lekári vážne hovoria, že svetu hrozí pandémia kardiovaskulárnych chorôb, rovnako smrteľná, ako bol stredoveký mor.

Riešenia však existujú. Tisíce životov by sa mohli každoročne ušetriť správnou kombináciou liekov proti vysokému krvnému tlaku a vysokej hladine cholesterolu v krvi. Takto by sa dalo zabrániť až polovici srdcových infarktov.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorej výsledky predniesli na konferencii poprední európski kardiológovia. Tieto informácie by podľa vedcov mohli zmeniť spôsob liečby vysokého krvného tlaku u tisícov ľudí.

Dôležité správy pre lekárov aj pacientov

Výskumníci sledovali 19-tisíc mužov a žien s vysokým krvným tlakom so stredným rizikom srdcového infarktu a mozgovej príhody. Pacienti pochádzali z Veľkej Británie, Írska, Fínska a ostatných oblastí Škandinávie.

Výsledok: V porovnaní s využitím starších liečebných postupov by sa pri použití novej liečebnej metódy mohol znížiť počet úmrtí na mŕtvicu o 23 percent, úmrtia súvisiace so srdcovými problémami o 24 percent, úmrtia na infarkt o 13 percent a počet nových prípadov cukrovky by klesol až o 30 percent. Len v Británii by moderná kombinácia liekov zabránila stotisíc prípadom srdcových problémov a následných postupov potrebných na ich liečbu. Znamenalo by to tiež o 40-tisíc prípadov mŕtvice menej, ako aj pokles úmrtí na srdcové a cievne ochorenia o 35-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci nové lieky sú o niečo drahšie než štandardné prípravky, podľa odborníkov by sa táto cena vykompenzovala zníženými nákladmi na liečbu pacientov po infarkte a mŕtvici.

"Vysoký krvný tlak je vážnym zdravotným problémom," tvrdí profesor Peter Sever z Imperial College London a spolupredseda komisie, ktorá sa podieľala na výskume. "Tieto správy sú veľmi dôležité tak pre pacientov, ako aj pre ich lekárov." Odhaduje sa, že v roku 2010 budú kardiovaskulárne ochorenia v rozvojových krajinách na prvom mieste medzi príčinami úmrtí.

Je to celosvetový problém a vyspelé krajiny prijímajú globálne stratégie na ich zvládanie. Väčšine kardiovaskulárnych ochorení sa dá predchádzať a možno ich dobre kontrolovať.

Srdco-cievne ochorenia: svetový zabijak číslo jeden

SkryťVypnúť reklamu

* každý rok takmer 17 miliónov ľudí na svete

* každé dve sekundy usmrtia jedného človeka

* každých 5 sekúnd ohrozí na svete niekoho infarkt

* každých 6 sekúnd hrozí niekomu mozgová mŕtvica

Autor: EVA HRDINOVÁ, Štokholm-Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 398
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 192
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 886
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 031
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 240
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 868
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 786
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu