Paríž 14. februára (TASR) - Poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia schválili tento týždeň zákon o právach pacientov. Vo Francúzsku dlhoočakávaný zákon presne stanovuje nový vzťah medzi "užívateľmi zdravotníckej starostlivosti" a lekármi, konštatuje denník Le Figaro.
Až budúcnosť ukáže, či zákon dá odpovede na všetky očakávania obyvateľov krajiny a či sa ním zavedie skutočná "zdravotnícka demokracia", komentuje denník. Príprave zákona predchádzala rozsiahla diskusia v krajine, ktorá sa začala v roku 1999.
V zákone je už zapísaná požiadavka, ktorá sa v uplynulých rokoch vo Francúzsku začala praktizovať - informovanie pacientov. V novej právnej úprave je aj niekoľko noviniek.
Zákon je rozdelený na niekoľko častí. Prvá sa týka "zdravotníckej demokracie". Sú v nej zahrnuté aj práva užívateľov zdravotníckej starostlivosti, aj keď niektoré v krajine už niekoľko rokov existujú: napríklad právo človeka na ochranu zdravia, právo na rešpektovanie a dôstojnosť jedinca a podobne. V tomto zákone je "čierne na bielom" zapísané právo pacienta na informovanie o svojom stave. Skutočnou novinkou je právo pacienta mať priamy prístup k svojej zdravotnej karte, čo vyvoláva protichodné reakcie v lekárskych kruhoch. V tejto časti zákona sa tiež hovorí o združeniach pacientov, zástupcovia ktorých by mohli "užívateľov starostlivosti" zastupovať v nemocniciach alebo iných inštitúciách verejného zdravotníctva.
Druhá časť zákona sa zameriava na povinné ďalšie vzdelávanie lekárov. V tomto zmysle sa má vytvoriť Štátna rada pre kontinuálne vzdelávanie lekárov. Jej úlohou bude určiť organizácie, čo sa budú starať o ďalšie vzdelávanie lekárov a budú ho vyhodnocovať. Je to skutočná výzva, ak vezmeme do úvahy, že doteraz stroskotali všetky pokusy o vytvorenie harmonického kontinuálneho koherentného vzdelávania všetkých lekárov tak, aby bolo nezávislé od farmaceutického priemyslu, komentuje Le Figaro.
Tretia časť zákona sa vzťahuje na odškodnenie pacientov v prípadoch "nehôd", respektíve ujmy na zdraví pri výkone zdravotníckych úkonov, pri ochorení pacienta v nemocničnom prostredí s následkami a podobne. Tým by sa v budúcnosti malo predísť, respektíve znížiť počet súdnych sporov medzi pacientmi a praktickými lekármi.
Po poslancoch NZ majú o zákone hlasovať aj členovia Senátu 19. februára. Po ich kladnom hlasovaní bude zákon definitívne schválený.