FOTO |
Napriek osvete sa rodičia detí, ktoré sa pocikávajú, často chlácholia tým, že z toho dieťa vyrastie. Je to naozaj tak?
Akékoľvek pomočovanie dieťaťa by sa nemalo podceňovať a vyčkávať na jeho ústup, pretože sa za ním môže skrývať závažné organické alebo funkčné poškodenie. Enuréza, teda nočné pomočovanie skutočne s vekom ustupuje ročne asi u 15 percent detí. Pomočovanie sa však stále vyskytuje u desiatich percent sedemročných detí a dokonca jedno percento dospelých z neho nikdy 'nevyrastie'. Nočné pomočovanie neohrozuje priamo zdravie dieťaťa, ničí ho však psychicky. Dieťa, ktoré príde do našej ambulancie prvý raz, je utiahnuté, ustrašené, zhrbené, má zvesenú hlavu, sklopený zrak - no znôška nervov a komplexov. Ak sa mu darí riešiť problém, na ďalších návštevách je to celkom iný človek.
Vy tvrdíte, že nejde o chorobu, ale stav. Je hlboký spánok príčinou, že sa dieťa v noci pomočí?
Hlavným dôvodom je zvýšená produkcia moču počas noci a nezrelosť vylučovacieho systému dieťaťa. Primárna enuréza nie je chybou dieťaťa a nie je to ani chyba rodičov. Štúdie ukázali, že spánok u enuretikov i zdravých detí je rovnaký. Deti všeobecne spia hlboko, najmä dve-tri hodiny po zaspaní, ale hlboký spánok nespôsobuje ich pomočovanie. Doteraz však nie je uspokojivo zodpovedané, prečo sa niektoré deti na signál z preplneného močového mechúra neprebudia. Pravdepodobne aj táto schopnosť u detí vyžaduje postupný vývoj tak, ako mnohé ďalšie telesné a zmyslové funkcie, napríklad vývoj reči. Teda deti dosiahnu túto schopnosť až v určitom veku.
Niektoré ju však nedosiahnu. V akom veku by to mal riešiť lekár?
Z medicínskeho hľadiska je prípustné, ak sa dieťa pociká počas spánku do piateho roku života. Ak pomočovanie pretrváva aj po tejto vekovej hranici, mal by ho rodič aktívne riešiť. Všeobecne platí, že dievčatá sa prestanú v noci pocikávať skôr ako chlapci.
Je enuréza dedičná?
Je jednoznačne potvrdené, že vývoj mechanizmov, ktoré riadia tvorbu moču a akt močenia, majú genetický základ. Štúdie zistili, že ak sa pomočoval jeden z rodičov, je asi 44-percentná pravdepodobnosť pomočovania aj u dieťaťa, a dokonca 77-percentná, ak sa pomočovali obidvaja rodičia.
Rodičia sa často hádajú: budiť či nebudiť v noci dieťa?
Odborníci vo svete nemajú jednotný názor na to, či je dobré budiť v noci dieťa pre istotu a posielať ho preventívne na záchod. Ťahať násilím dieťa na nočník naozaj nemá veľký význam, efektívnejšie je získať dieťa k spolupráci, motivovať ho a doržiavať spánkový a pitný režim. Deti totiž zvyčajne hlboko spia a ich úplné prebudenie je takmer nemožné a ani žiaduce. Ak rodičia chcú dieťa budiť, odporúčame odniesť dieťa na záchod po dvoch až troch hodinách od zaspania, aby sa vymočilo v polospánku.
Je správne, že rodičov posielajú s enurézou k psychiatrovi?
Nočné pomočovanie dieťaťa nie je psychiatrické ochorenie, a preto jeho liečba u psychiatra a psychiatrickými liekmi nie je opodstatnená. S pomočovaním dieťaťa by sa mal rodič obrátiť na svojho pediatra. Od neho sa väčšina detí dostáva k detskému nefrológovi, aby sa vylúčilo riziko poškodenia obličiek, močových orgánov alebo iných ochorení. Ak existuje toto riziko, sú nevyhnutné špeciálne vyšetrenia a starostlivosť u odborníkov, ako je urológ, endokrinológ, neurológ alebo psychiater. Ak sú tieto príčiny vylúčené, čo je dosť časté, liečbu nočného pomočovania riadi detský nefrológ alebo pediater, ktorí v niektorých prípadoch odporučia navyše aj starostlivosť detského psychológa.
Koľko detí, ktoré príde k lekárovi, potrebuje terapiu aj liekmi?
Až u polovice detí, ktoré trpia enurézou, sa problém vyrieši len tým, ak rodičia v spolupráci s lekárom zavedú správny pitný a spánkový režim, z tej polovice, ktorá zostáva, potrebuje asi polovica farmakologickú liečbu.
Autor: uj