Asi takto nás vidia ľudia, ktorí sú postihnutí makulárnou degeneráciou oka. Postihnutý nerozoznáva detaily, posudzovanie vzdialenosti či výšky sa stáva dennou morou. FOTO - ARCHÍV
Každý, kto prekročil päťdesiatku, môže byť ohrozený vekom podmienenou makulárnou degeneráciou. Makulárna degenerácia je choroba, ktorá je hlavnou príčinou slepoty vo vyššom veku. Trpí ňou asi štvrtina ľudí nad 50 rokov. Lekári o nej už vážne hovoria ako o epidémii civilizovaného sveta. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje tak, že dochádza k degenerácii žltej škvrny (makuly) na sietnici oka. Žltá škvrna je zodpovedná za ostré priame videnie nevyhnutné pre činnosti, ako sú čítanie, riadenie auta, rozoznávanie tvárí či jemné ručné práce.
Toto ochorenie súvisí s vekom, preto sa mu hovorí aj vekom podmienená makulárna degenerácia.
Keď sa čiary vlnia
Prvým príznakom vekom podmienenej makulárnej degenerácie je neostré videnie v centre zorného poľa. Postihnutému sa rovné čiary môžu javiť ako vlnité, nerozoznáva detaily, posudzovanie vzdialenosti či výšky sa stáva dennou morou. Ochorenie narúša videnie v centrálnej oblasti zraku, chorí postupne prestávajú vidieť na jedno alebo dokonca na obe oči.
Koho najviac ohrozuje?
Výskumy potvrdili, že na vznik choroby sú náchylné ženy a fajčiari. Jej rozvoj podporujú poruchy tukového metabolizmu, cukrovka, artérioskleróza, fajčenie, zvýšená zraková námaha, nedostatok pohybu, obezita a zlý životný štýl. Makulárna degenerácia sa nedá vyliečiť, ale včasná liečba môže zabrániť zhoršovaniu zraku. Väčšina pacientov však prichádza na prvé vyšetrenie neskoro. Každému človeku vo veku nad päťdesiat rokov hrozí toto ochorenie, a preto by mal pravidelne navštevovať očného lekára.
Len odborník dokáže diagnostikovať makulárnu degeneráciu a odporučiť užívanie vhodných doplnkov stravy s luteínom.
Ako si pomôcť
Ak sa chceme vyhnúť tomuto problému, treba predovšetkým jesť vyváženú stravu, bohatú na všetky nevyhnutné mikroživiny, nefajčiť, dávať si pozor na váhu a chrániť oči pred dlhodobým intenzívnym slnečným žiarením používaním slnečných okuliarov. Ak nie je možné pokryť potrebné množstvo mikroživín stravou, dá sa tento nedostatok vyvážiť doplnkami stravy. Oční lekári preto čoraz častejšie odporúčajú pravidelný príjem doplnkov výživy s obsahom luteínu.
(uj)
Rizikové faktory, ktoré môžu viesť k slepote
* nízka hustota makulárneho pigmentu: ak nám chýba najmä luteín
* fajčenie: riziko ochorenia na AMD je u fajčiarov dvakrát vyššie ako u nefajčiarov, lebo dym z cigariet zvyšuje uvoľňovanie voľných radikálov
* nesprávna výživa: ak nám chýba strava bohatá na vitamíny C a E
* nedostatok luteínu a zeaxantínu: nachádzajú sa v zelenej zelenine, ako je kapusta, špenát, brokolica, hrášok, ružičkový kel, kukurica
* obezita: oči obéznych ľudí vykazujú nízke hodnoty karoténoidov
* priame a dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu: poškodzuje sietnicu
* farba dúhovky: čím svetlejšia dúhovka, tým vyššie riziko
* etnický pôvod: belosi ochorejú častejšie ako černosi
* pohlavie: ženy sú väčšmi ohrozené touto chorobou ako muži
* rodinné dispozície: ľuďom, ktorí majú makulárnu degeneráciu v rodinnej anamnéze, čelia väčšej hrozbe tohto ochorenia
* vysoký tlak môže spôsobiť trombózu v očných cievkach, čo môže zapríčiniť makulárnu degeneráciu
* ak už postihla jedno oko, je vyššia pravdepodobnosť, že ochorie aj to druhé.
FOTO
Test
Hrozí vám makulárna degenerácia?
Tzv. Amslerov test slúži na zistenie, či na očnej sietnici neprebiehajú nejaké nebezpečné zmeny.
Ako sa to robí: Zakryte si jedno oko a zo vzdialenosti zvyčajnej pre čítanie 30 až 40 cm sa zadívajte na čiernu mriežku s malým bielym bodom uprostred. Ak nosíte na čítanie okuliare, nechajte si ich.
Zaostrite na centrálny bod. Vidíte ho dobre? Vidíte aj všetky štyri okraje mriežky neporušené? Pokúste sa ju vnímať celú, pritom stále sledujte centrálny bod. Sú všetky čiary rovné a všetky štvorce rovnako veľké?
Ak niektorá časť mriežky zmizne, je pokrivená, zafarbená, alebo sa pred vaším zrakom pohybuje, navštívte radšej očného lekára. Ak máte viac ako 50 rokov, môže ísť o makulárnu degeneráciu, čo je závažné očné ochorenie.