Berlín 19. decembra (TASR) - Výkriky zo spánku a prudké prehadzovanie sa na posteli môžu byť indikátorom začínajúcej sa Parkinsonovej choroby, tvrdí nemecká profesorka psychológie Claudia Trenkwalderová.
Prerušovanie spánkovej fázy známej ako R.E.M., keď má človek najintenzívnejšie sny, môže byť včasným varovaním blížiacej sa Parkinsonovej choroby. Svaly sú totiž počas fázy R.E.M. za normálnych okolností uvoľnené a odpojené od motorickej kontroly. Ak je však tento cyklus prerušený, spojenia sa obnovia, hovorí Trenkwalderová, riaditeľka kliniky Paracelsus-Elena v meste Kassel.
Postihnutí ľudia sa môžu v spánku trhať, metať okolo seba rukami i nohami, rozprávať, spievať alebo kričať. Toto správanie sa nevzťahuje výlučne na agresívnu osobnosť, no môže byť nebezpečné tak pre partnera postihnutého, ako aj preňho samotného. Človek môže napríklad spadnúť z postele alebo v spánku nechtiac ublížiť sebe či druhej osobe.
Dlhodobé výskumy ukázali, že 80 až 90 percent všetkých pacientov s Parkinsonovou chorobou majú poruchy spánku tohto typu. Často sú varovným signálom Parkinsonovej choroby, ktorá sa zvyčajne prejaví o päť až desať rokov neskôr, hovorí Trenkwalderová.
K Parkinsonovej chorobe dochádza vtedy, keď sa zničia mozgové bunky. Panujú dohady, že počas priebehu ochorenia sú postihnuté aj tie centrá mozgu, ktoré regulujú spánok.