FOTO
Na určitom mieste v mozgovom obehu dôjde k upchatiu tepny krvnou zrazeninou, ktorá sa utvorila priamo na tomto mieste alebo inom, napríklad v srdci, odkiaľ ju do mozgu zaniesol krvný prúd. Upchatie spôsobí, že určitá časť mozgového tkaniva prestane dostávať potrebnú zásobu kyslíka a ak sa prekrvenie neobnoví v presne stanovenom intervale, časť mozgového tkaniva sa nenávratne poškodí a jeho funkcia zaniká.
Ak sa upchá pravá tepna, ochrnie ľavá strana tela a opačne. K tomu sa pridružujú poruchy myslenia, reči, rozumenia hovorenému, porucha pamäti, správania - ide o komplex psychického a pohybového poškodenia.
Mozgová mŕtvica znamená pre náš mozog spúšť. Vedci zistili, že v priebehu mozgovej mŕtvice každú minútu odumrú takmer dva milióny nervových buniek. Takto postihnutý mozog zostarne každú hodinu o 3,6 roka.
Túto správu uverejnili vedci z kalifornskej univerzity v Los Angeles v časopise Stroke. Aj výskumníci priznali, že boli týmto výsledkom ohromení. Je to ďalší dôležitý argument, prečo je nevyhnutné mozgovú mŕtvicu vždy liečiť čo najskôr.
Zistili, že priemerná mozgová mŕtvica poškodí v priebehu desiatich hodín až 54 ml mozgového tkaniva. Každú minútu pri tejto udalosti odumrie 1,9 milióna nervových buniek, dôjde k strate 14 biliónov nervových spojení a 7,5 míle (1 míľa je 1609 metrov) myelinizovaných nervových vláken.
Pre predstavu predná časť mozgu, ktorá býva mŕtvicou postihnutá najčastejšie, obsahuje priemerne 22 biliónov nervových buniek. (uj)
Aké sú varovné signály
1. Všetko je čierne. Človek náhle prestane vidieť na jedno oko. Trvá to dve-tri minúty. Preto mnohí berú tento signál na ľahkú váhu.
2. Zoslabne vám ruka. Šálka kávy alebo cigareta vám náhle vypadne z ruky.
Za dve až tri minúty je opäť všetko v poriadku.
3. Nedokážete vysloviť slová, napriek tomu, že presne viete, čo chcete povedať. Aj toto trvá len niekoľko minút.
4. Zrazu vidíte dvojito. Náhle vás intenzívne rozbolí hlava, svrbia vás prsty jednej ruky, zmeravie polovica tváre alebo tela.
Ak pocítite jeden z týchto signálov, je tu desaťnásobne vyššie riziko, že človeka v najbližšom čase postihne mozgová príhoda, a preto je potrebné v čo najkratšom čase navštíviť odborníka. Ak hrozí nebezpečenstvo, dá sa operáciou alebo liekmi ešte veľa zachrániť.
Aké sú rizikové faktory:
vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, fajčenie, stres a pesimizmus, zvýšená zrážanlivosť alebo hustota krvi a ochorenia srdca, chrápanie, časté striedanie diét.