Pravidelný pobyt v soláriu nesvedčí podľa najnovších poznatkov najmä mladým ľuďom. FOTO - ČTK
"Teoreticky by sme sa mali v soláriu opáliť bez rizika, ale nie je to vždy tak," vysvetľuje MUDr Milena Osuská z Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave. "Bunky pokožky sú schopné prijať bez poškodenia iba isté množstvo ultrafialového žiarenia. Ak sa k jarnej či letnej prirodzenej dávke slnečných lúčov pridá aj slnenie v soláriu, koža môže zareagovať citlivo, až chorobne. Umelé zdroje UV žiarenia v soláriách by mali vyžarovať iba UVA lúče, ktoré vyvolávajú rýchlejšiu pigmentáciu. Žiaľ, zistilo sa, že zdroje umelého žiarenia v soláriách, ak sú žiarivky po čase životnosti, alebo sa pravidelne nečistia a nekontrolujú, nezriedka vylučujú aj UVB lúče, ba i lúče UVC."
Koža starne, pribúdajú vrásky
Ani UVA lúče, ktoré vyvolávajú zhnednutie kože, nie sú neškodné. Naopak. Prenikajú hlbšie a poškodzujú kolagénové a elastické pletence kože, ktoré sú zodpovedné za jej pevnosť a pružnosť. UVA a UVB lúče ovplyvňujú tvorbu vrások, starnutie kože, ubúdajú v nej kolagénové vlákna, drobné cievky sa rozširujú. Navyše UVB žiarenie potláča imunitnú schopnosť kože a vytvára dispozície na kožné nádory. Ak sa tieto včas zachytia, dajú sa odstrániť bez vedľajších účinkov. Mylná je rozšírená informácia, že umelé lúče liečia. Nie je to pravda. S výnimkou niektorých kožných ochorení a aj to pod prísnym lekárskym dohľadom a za predpokladu, že výhody prevážia nad rizikami.
Najnebezpečnejšie pre vyvíjajúcu sa pokožku
Nemecký dermatológ Rüdiger Greinert upozorňuje na problém využívania solárií mladými ľuďmi. V snahe získať bronzovú pleť zabúdajú na riziká, ktoré sú s nadmerným opaľovaním spojené, hlavne na možnosť ochorenia na rakovinu kože, ktoré môže vyústiť až do smrteľnej tzv. čiernej podoby.
Nebezpečenstvo číha predovšetkým na chlapcov a dievčatá vo veku od 12 do 18 rokov, ktorých organizmus, a teda aj pokožka ešte nie sú zrelé a stále sa vyvíjajú. Obavy lekára sú opodstatnené. Anketa medzi mladými ľuďmi, ktorú tento týždeň zverejnili, ukázala, že umelému opaľovaniu sa občas aj z nudy venuje každý piaty mladistvý.
Vyberajte spoľahlivosť
Ak sa rozhodnete pre solárium, vyberte si spoľahlivé štúdio alebo kozmetický salón, aby ste získali istotu, že lampy produkujúce žiarenie neprekročili čas životnosti. Vysokoprofesionálne opaľovacie stroje majú viac ako 30 trubíc na opaľovanie tela a tiež samostatné na tvár. Ak lampy svietia dlhšie, ako stanovil výrobca (zvyčajne 500 hodín prevádzky), môžu kožu nielen spáliť, ale ju aj vážne poškodiť.
Opaľovacia kúra (vždy s tmavými ochrannými okuliarmi) pozostáva maximálne z 10 až 12 opaľovaní za sebou s jedno až dvojdňovými pauzami a nemá sa kombinovať s pobytom na slnku. (dm, tasr)
Solárium by nemali
navštevovať ľudia:4 s modrými očami, svetlou pokožkou a ryšavými vlasmi, s množstvom pieh a materských znamienok, lebo riziko spálenia a kožnej rakoviny je u nich vysoké
* užívajúci antibiotiká, lieky na upokojenie, dechtové lokálne prípravky, pacienti s rozšírenými cievkami na tvári (rosacea)
* užívajúci lieky alebo liečivé masti, ktoré môžu zvýšiť citlivosť na slnečné žiarenie
* mladší ako 16 rokov a najmä deti
* s opakovanými problémami so spálenou pokožkou
* u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina kože
* tehotné ženy, ktoré by sa mali poradiť s lekárom