Pre ľudí, ktorí majú roblémy so sennou nádchou, nie je jar takým vítaným ročným obdobím ako pre zdravých. Zatiaľ čo väčšina z nás vychutnáva pobyt v lese, parku alebo na záhradke, alergici sa musia priamemu kontaktu s prírodným prostredím skôr vyhýbať. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
Každý rok sa v jarných, ale aj letných a jesenných mesiacoch opakuje rovnaká situácia - nepokosená tráva, plantáže burín a peľ roznášaný vetrom po okolí znepríjemňujú život najmä alergikom. O problémoch spojených s alergiou sme sa pozhovárali s doc. MUDr. MARTINOM BREZINOM, CSc., prednostom Kliniky pediatrickej pneumológie FNsP Bratislava - Podunajské Biskupice.
Mnohí ľudia podstatu alergií nepoznajú. Ako sa dajú tieto ochorenia charakterizovať?
"Alergické choroby sú vlastne neprimeranou reakciou niektorých telesných systémov na látky zvané alergény. Alergény sa môžu vyskytovať ako súčasť niektorých potravín, nápojov i liekov, či ako areosol v ovzduší, napríklad peľ a prachové zložky. Alergická reakcia má genetický základ, aby sa však prejavila, musia okrem alergénu spolupôsobiť aj ďalšie okolnosti, napríklad krátky čas dojčenia, vdychovanie zafajčeného či inak znečisteného ovzdušia alebo aj stres. Alergie sa objavujú v ktoromkoľvek veku, najmä však medzi 8. až 20. rokom života, na rôznych orgánoch a systémoch. Sú to zväčša oči (zápaly spojiviek), nos (nádcha, zápal sliznice nosa a prínosových dutín), priedušky (astma) a koža (ekzémy, žihľavka)."
Ktoré sú hlavné príznaky alergie?
"To závisí od postihnutých orgánov. Alergia sa najčastejšie prejavuje nádchou, pocitom upchaného nosa, zápalom očných spojoviek, pocitom sťaženého dýchania či kašľom, kožnými prejavmi, menej často hnačkami. Komplikáciou môže byť strata čuchu, chuti, zápal vedľajších nosových dutín. Prvá pomoc záleží na závažnosti prejavov. Extrémnym prípadom ťažkej alergickej reakcie je anafylaktický šok. Pre prípad zhoršenia svojho ochorenia by mal mať pacient lekárom vypracovaný krízový plán, teda súbor 'na mieru' rozvrhnutých opatrení laickej prvej pomoci."
Sú fajčiari citlivejší na alergie?
"Cigaretový dym obsahuje látky, ktoré sú schopné alergizovať. Významnejšie je však to, že cigaretový dym výrazne narušuje samočistiace a imunitné mechanizmy v dýchacích cestách, čím ich robí zraniteľnejšími. Pri neprimeranej psychickej záťaži sa alergické prejavy môžu zhoršovať."
Je pravda, že veľa alergikov dostane astmu?
"U detských alergikov na Slovensku ľahšie formy alergie prechádzajú do astmy asi u 30 percent pacientov. Astma je mnohotvárne ochorenie, ktoré sa rozvíja na alergickom podklade u väčšej časti detských pacientov, u druhej časti sa však príznaky astmy rozvíjajú na podklade iných chorobných procesov."
Pripravujú sa v blízkej budúcnosti nové diagnostické a liečebné metódy, ktoré by zabránili vzniku alergií?
"V medicínskom výskume sa už vyvinuli nové lieky, ktoré aj keď nezabránia vzniku alergie, umožnia alergiu účinne potlačiť, prípadne navodia vyhasnutie alergickej reakcie. Skúmajú sa aj možnosti prevencie vzniku alergie pomocou osobitnej vakcíny, to je však zatiaľ hudba budúcnosti."
Pacient, ktorý chce vylúčiť nepríjemné príznaky spojené so sennou nádchou, by mal
pravidelne brať lieky, ktoré mu predpíše lekár v kritickej sezóne vyhýbať sa prostrediu s predpokladanou zvýšenou koncentráciou peľových alergénov, najmä miestam s pokosenou trávou a vôbec obmedziť pobyt v prírode nosiť ochranné, napríklad slnečné okuliare, ktoré znižujú záťaž očí alergénmi po príchode zvonku si opláchnuť tvár a ruky po lakte voliť krátke vlasy, pretože do dlhších sa zachytáva veľa alergénov a pred spaním si ich opláchnuť vodou nespať priamo pri otvorenom okne, pretože väčšina rastlín vypúšťa najviac peľu v skorých ranných hodinách radšej jazdiť v aute so zavretými oknami.