Pekné počasie láka na šport najmä mladých. Niekedy sa však výlet na bicykli alebo volejbal s priateľmi môže končiť aj úrazom. K zlomenine kľúčnej kosti nedochádza zvyčajne pri priamom údere, skôr pri páde na vystretú ruku. Konce kosti sa vtedy posunú z pôvodného miesta a vzniká opuch a krvácanie do okolia, často býva vykĺbené aj plece. Ranený človek cíti bolesť aj pri menšom pohybe ruky, v oblasti pleca sa mu vytvoria deformity.
Na zmiernenie bolesti je potrebná spolupráca pacienta. Mal by sa pokúsiť uvoľniť svaly. Posadíme ho, poškodené rameno prekrížime cez hrudník tak, aby sa prsty dotýkali zdravého pleca a požiadame ho, aby si lakeť podopieral druhou rukou. Hlavu by mal mať naklonenú smerom k poranenej strane. V mieste kľúčnej kosti uvoľníme odev a odstránime bižutériu. Poškodené rameno v ohnutej polohe spevníme pomocou elastického obväzu, ktorého konce previažeme okolo hrudníka pacienta. Medzi poranené rameno a hrudník vložíme zloženú časť odevu alebo iný mäkký materiál, aby mal aký-taký pocit pohodlia.
Zranenému človeku nedovolíme v žiadnom prípade jesť, piť alebo fajčiť. Po znehybnení ramena mu napokon zabezpečíme prevoz do nemocnice, pretože zranenie si bezpodmienečne vyžaduje odborné ošetrenie.
(bes)