FOTO |
Dávno predtým, ako sa zeler začal používať ako potravina v kuchyni, sa pestoval ako liek. Pokusy na zvieratách dokázali, že táto zelenina pomáha predchádzať vysokému krvnému tlaku a dokonca ho i znižuje. Spôsobuje to vysoký obsah draslíka a močopudné účinky, ktoré blahodarne pôsobia na vylučovaciu sústavu. Keďže zeler podporuje tvorbu moču, pomáha tak aj pri kĺbových ochoreniach, ako je napríklad dna. V stonkách sa nachádzajú upokojujúce činitele, preto sa zeler tradične používa pri liečbe nervozity. Konzumovať ho môžeme surový aj varený, na zníženie krvného tlaku stačia tri až štyri stonky denne.
Zeler sa často používa ako prísada do zeleninových polievok či do šalátov a pre výraznú vôňu a chuť aj pod dusené mäsá. Na chutný zeleninový obed si najprv musíme zeler krátko povariť v octovej vode a potom nakrájať na tenšie plátky. Medzi dva zelerové plátky vložíme šunku, spojíme špáradlom, osolíme, pomúčime a obalíme v cestíčku z mlieka, múky a vajca. Po oboch stranách vypražený ho podávame so zemiakmi a zeleninovým šalátom.
Čerstvý zeler skladujeme zabalený vo fólii v chladničke. Mladé zelerové plody môžeme aj usušiť. Nakrájané plátky rozložíme na plech a na slnku alebo pri miernej teplote v rúre usušíme. Odložíme v papierovom vrecúšku do suchej a chladnej miestnosti a v priebehu mesiacov používame do polievok a omáčok. Ak radi dopĺňame jedlá chuťou zelerových listov, môžeme ich pestovať po celý rok. Stačí malé zelerové korene zasadiť do nádoby so zeminou a nechať ich rásť pri izbovej teplote. Vňať, ktorá ani nepotrebuje veľa svetla, najneskôr po dvoch týždňoch vyrastie. (bes)