Pre pacientov s diagnózou Parkinsonovej choroby a ich príbuzných, ale aj pre lekárov, zdravotné i rehabilitačné sestry a sociálnych pracovníkov je určená publikácia 101 odporúčaní, rád a názorov na každý deň pre parkinsonikov a tých druhých. Na základe vlastných skúseností a v snahe vyplniť "veľkú čiernu dieru" v informáciách ju pripravil Ľubomír Šalátek.
"Napísal som to, čo som prežil, cítil na tele i duši počas liečby i ako som sa usiloval prakticky zvládať každodenný život," uviedol autor, ktorý touto chorobou trpí vyše 25 rokov. Táto chronická choroba centrálnej nervovej sústavy je štvrté najčastejšie neurologické ochorenie. Predpokladá sa, že na stotisíc obyvateľov pripadá približne 150 parkinsonikov. Vyskytuje sa viac u mužov a vo veku nad 60 rokov. Zriedkavo sa objavujú aj prípady mladších pacientov. Väčšina chorých sa vyhýba spoločnosti, ich izoláciu však do veľkej miery spôsobuje fakt, že spoločnosť ich neakceptuje. Pacienti s Parkinsonovou chorobou sú však schopní vykonávať všetky aktivity rovnako ako zdraví, s tým rozdielom, že na to potrebujú viac času. Prvým krokom pre integráciu zdravotne ťažko postihnutých do spoločnosti je podľa odborníkov trpezlivosť a pochopenie okolia.
Liečba u pacientov so začínajúcim ochorením stojí zdravotné poisťovne asi 2000 až 3000 korún mesačne. Ak ide o prípady v pokročilejšom štádiu, náklady dosahujú až 35 000 korún. Slovenský pacient pripláca len asi jedno až dve percentá.
Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sprevádza predčasné a nadmerné odumieranie nervových buniek v niektorých častiach nervového systému človeka. Prejavuje sa trasením, zníženou hybnosťou, svalovou stuhnutosťou, ale aj poruchou rovnováhy. Evidujú sa aj poruchy regulácie krvného tlaku, zvýšené slinenie, potenie, ale aj poruchy dýchania, zažívania a iné ťažkosti. Týmto ochorením trpeli viaceré významné osobnosti, napríklad pápež Ján Pavol II., anglický štátnik Winston Churchill alebo americký herec Michael Fox. (bes)