Najčastejším zhubným nádorom u slovenských žien je rakovina prsníka
Bratislava 21. marca (TASR) - Rakovina prsníka je na Slovensku
najčastejším zhubným nádorom u žien. Ročne na ňu ochorie takmer 1700
žien, pričom jej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 21. marca (TASR) - Rakovina prsníka je na Slovensku najčastejším zhubným nádorom u žien. Ročne na ňu ochorie takmer 1700 žien, pričom jej výskyt u žien vo veku od 25 do 45 rokov sa zvýšil o 30 percent.
U mužov sa ročne zistí len 10 až 20 nových ochorení na túto diagnózu. Pri skorej diagnóze choroby je vysoká pravdepodobnosť vyliečenia. Pravidelným samovyšetrovaním možno rakovinu prsníka odhaliť vo včasnom štádiu a vyliečiť. Ženy, u ktorých bol zistený nádor menší ako jeden centimeter mali až 90-percentnú šancu na vyliečenie, konštatuje sa v informačnom materiáli občianskeho združenia Liga proti rakovine.
Najvhodnejší čas na samovyšetrenie je v prvých dňoch po skončení menštruácie, najlepšie po kúpeli, sprche alebo použití telového krému. Uzlíky, zistené pri samovyšetrení sú u mladých žien v 80 percentách prípadov nezhubné. Napriek tomu je nutná prehliadka u lekára.
Najvhodnejšou vyšetrovacou metódou je mamografia, ktorou možno identifikovať až 90 percent prípadov. Ide o špeciálne röntgenové vyšetrenie, ktoré umožňuje odhaliť aj útvary menšie ako 5 milimetrov. Odborníci ho odporúčajú najmä ženám po štyridsiatke, pričom po 49. roku by mali dané vyšetrenie opakovať v pravidelných intervaloch. Vyšetrenie ultrazvukom je podľa expertov vhodné najmä pre dvadsaťročné a staršie ženy.
Príčiny vzniku sú dodnes neobjasnené. Rizikovou skupinou sú ženy, ktoré nerodili, s prvým tehotenstvom po 30. roku života, u ktorých je genetický predpoklad a ktoré majú viac ako 50 rokov.