Pri podrvrtnutí členka sa môže väzivo porušiť tak vážne, že sa postihnutý človek musí podrobiť operácii. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Vzniká náhlym alebo nečakaným točivým pohybom, keď sa kosti v kĺbe od seba oddialia a väzivo sa tak naruší. Poranený pociťuje bolesť zvýraznenú pohybom alebo zaťažením váhou tela. Členok zvykne aj viditeľne opuchnúť.
Raneného človeka v prvom rade usadíme a členok spevníme v čo najpohodlnejšej polohe. Bezprostredne po úraze treba priložiť studený obklad alebo vrecko s ľadom či mrazenou zeleninou, aby sme zabránili opuchu. Po 10 minútach obklad odstránime, aby sme nepoškodili kožu chladom. Potom členok obalíme hrubou vrstvou mäkkého materiálu a pevne obviažeme. Nohu zdvihneme a podoprieme ju vankúšom alebo poskladaným kusom odevu, aby sme znížili prítok krvi a tým zabránili tvorbe modrín. Po útlme bolesti by si mal postihnutý dať na poranené miesto octanovú masť a členok obviazať elastickým obväzom.
Ak bolesť pretrváva, raneného človeka musíme dopraviť do nemocnice. Po celú dobu prevozu sa snažíme udržať spevnenú končatinu v zvýšenej polohe. Niekedy treba podobné zranenie riešiť chirurgicky.
(bes)