Voda chýbala mnohým hráčom aj počas majstrovstiev sveta vo futbale. Problémy s dehydratáciou mal kapitán anglickej reprezentácie David Beckham. FOTO - SITA/AP |
Ak niekto pri dlhodobom potení stratil množstvo minerálnych látok a vody, ktorú si nedopĺňal, môže mu hroziť stav absolútneho vyčerpania. Zväčša sa vyvíja postupne. Postihuje hlavne ľudí, ktorí v horúčavách neregulujú príjem správneho množstva tekutín, a tiež pacientov s chorobami spojenými s vracaním a hnačkami. Aj vtedy dochádza k rapídnemu úbytku tekutín v tele.
Človek vtedy pociťuje bolesti hlavy a závraty, je zmätený, stráca chuť do jedla a niekedy ho napína na vracanie. Potí sa, má bledú, vlhkú pokožku, môže mať kŕče v končatinách a v bruchu a problémy s dýchaním a slabnúcim pulzom.
Postihnutého človeka v prvom rade presunieme do chladného priestoru, uložíme ho do vodorovnej polohy, nohy zdvihneme a podložíme vankúšom alebo kusom odevu, aby sa zlepšil tok krvi do mozgu. Vzápätí mu poskytneme dostatočné množstvo tekutín, najlepšie vody, minerálky alebo slabého roztoku so soľou. Keď sa osoba zotaví, treba navštíviť lekára. Po celú dobu sledujeme jeho pulz a dýchanie. Pri zhoršení príznakov postihnutého uložíme do stabilizovanej polohy na boku s jednou nohou zohnutou v kolene a voláme záchrannú službu.
Niekedy môže byť dôvodom vyčerpania aj vysoká telesná teplota spôsobená drogou, napríklad extázou. Človek, ktorý užije drogu, sa nadmerne potí aj vďaka prehnanej aktivite a neskôr sa dostaví dehydratácia. Príznaky vyčerpania sa znásobia aj tým, že drogy sa viažu na termoregulačné centrum v mozgu, čo má za následok prehriatie organizmu.