
KRESBY - AUTOR
Pník (obr. P1) je zrezaný kolmo a hlavná rezná plocha je začistená ostrým nožom. Dvoma rovnobežnými rezmi sa na boku urobí zárez na hrúbku vrúbľa a jazýček hrubej kôry sa pri vkladaní vrúbľa pootvorí - obr. A.
Použijeme hrubší vrúbeľ, ktorý obsahuje viac živín, lepšie rastie a skôr zacelí hlavnú reznú plochu.
Spojovací rez na vrúbli je dlhší a očko má nad spojkovacím rezom (V2). Pod ním môže byť kôra po kambium zrezaná (2 pri bočnom pohľade, B pri kolmom pohľade) aj s malým štítkom (1 - obr. V2). Málo sa môžu zrezať aj okraje spojkovacieho rezu v šírke jazýčka kôry (V3).
Vrúbeľ zasunieme hlboko pod kôru pníka, aby jazýček kôry mierne tlačil na vrúbeľ. Hlavný vrúbeľ (1 na obr. P1) je dlhší a hrubší než vedľajšie vrúble (2 na obr. P1). Má výhodnú polohu a časom bude pokračovať v raste konára. Vedľajšie vrúble (2) majú po ujatí vyživovať hrubý konár a po celom obvode zahojiť hlavnú reznú plochu. Vrúble sa dobre ujímajú a bujne rastú.
Na stiahnutie vrúbľov je lepšie použiť širšiu fóliu (4 na obr. P1), čím ušetríme štepársky vosk a navyše spevníme vrúble na pníku. Fóliu upevníme navinutím špagátu (označenie 1 na obr. P2). Ďalšia možnosť upevnenia vrúbľov je, keď ich upevníme aj špagátom (2) podľa nákresu P2. Pri takomto zabezpečení sa nemusíme obávať vylomenia. Zrezaný kmienik natrieme v mieste rezu tiež štepárskym voskom.
ŠTEFAN CHLEBÍK