FOTO - REUTERS |
Zdravie z kuchyne
Toto obľúbené ovocie pochádza z Južnej Ameriky, ale v súčasnosti sa pestuje vo všetkých tropických a subtropických pásmach, kde ho považujú za afrodiziakum.
Je bohatý na vitamín C, ale aj na účinné enzýmy, najmä bromelín. Mnohé výskumy potvrdili, že tieto enzýmy priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Pomáhajú štiepiť proteíny a tým zlepšujú trávenie, ale zároveň zmierňujú zápaly. Preto by surový ananás alebo čerstvo vytlačenú šťavu mali konzumovať reumatici, ale i pacienti s diabetickým vredom a po operačných zákrokoch, pretože enzýmy urýchľujú hojenie tkaniva po zraneniach. Zároveň zlepšujú krvný obeh v zúžených cievach u ľudí trpiacich angínou pectoris a užitočné sú aj pre pacientov s trombózou, pretože zbavujú organizmus krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť infarkt alebo mŕtvicu.
Liečivý účinok si zachováva len čerstvé ovocie, enzýmy sa varením a odšťavovaním ničia.
Ananás navyše odvodňuje organizmus a zmierňuje opuchy, pomáha pri črevných poruchách a hnačke a pomáha odstraňovať starecké škvrny. Je dobrým zdrojom vlákniny a odporúča sa pri redukčnej diéte.
Najjednoduchšie je plod nakrájať na hrubšie plátky a tie rozpoliť. Ak je jadro dužiny drevnaté, treba ho vyrezať. Potom sa zbaviť vonkajšej šupky pomocou ostrého noža. V dužine by nemali zostať ani hlbšie umiestnené čierne bodky, pretože dráždia sliznicu.
Pri nákupe sa odporúča vyberať väčšie, sladko voňajúce plody. Zrelé sú vtedy, ak sa jednotlivé listy dajú ľahko vytiahnuť zo zeleného chochola. Vonkajšia stena ananásu by sa pod tlakom prstov mala nepatrne poddávať.
Plody by sa mali skladovať listovou ružicou smerom dolu, vždy pri izbovej teplote.
(bes)