Blesky sú optické javy, ktoré sprevádzajú náhle výboje atmosférickej elektriny. Môže sa to odohrať medzi mrakmi a zemským povrchom alebo medzi dvoma rozdielne nabitými mrakmi, čo platí pre 75 percent bleskov.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Blesky vznikajú vďaka ochladzovaniu vlhkého vzduchu v oblaku. Po prekročení mínusovej teploty sa z vodnej kvapôčky stane záporne nabitý ľad, ktorý je obalený tenkou, kladne nabitou vrstvou vody. Pri nárazoch sa vrstva vody oddeľuje a kvapôčky stúpajú hore, zatiaľ čo záporne nabitý ľad klesá dole.
Cirkuláciou vo vnútri oblaku dochádza ku vzniku elektrických výbojov a napätie vzrastá. Búrkový oblak pracuje doslova ako generátor statickej elektriny. Pri jej nakumulovaní zohrá vzduch úlohu ideálneho vodiča a dochádza k elektrickému výboju. Najprv sa vytvorí elektrický výboj z oblaku do zeme s tzv. kanálom blesku a potom silnejší spätný výboj zo zeme do oblakov. Kanál sa môže aj vetviť a zasiahnuť niekoľko miest vzápätí. Blesk sprevádza zvukový efekt hrom, ktorý je akustickým vlnením.
Zopár fyzikálnych údajov: rýchlosť blesku sa môže vyšplhať až na 100 tisíc kilometrov za sekundu, napätie dosahuje intenzitu 100 miliónov voltov, prúd desiatky tisíc ampérov a teplota hlavného kanála blesku je do 30 tisíc stupňov Celzia (na porovnanie teplota na Slnku je 8 tisíc stupňov). Zdroj: www.kstst.sk